وزیر دارایی: جامعه جهانی با اجرای سند سفید از عراق حمایت می کند

وزیر دارایی: جامعه جهانی با اجرای سند سفید از عراق حمایت می کند

علی عبدالامیر علاوی، وزیر دارایی، با تایید آرزوی عراق برای ایفای نقش حمایتی بین‌المللی در اجرای برنامه‌ها از جمله کتاب سفید، تاکید کرد که این کشور در حال حاضر نیاز مبرمی به حمایت مالی ندارد. از آرزوی دولت برای گسترش همکاری‌های سه‌جانبه با مصر و اردن برای مرحله بازار مشترک و سایر برنامه‌ها خبر داد.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)، علاوی در سخنرانی خود در حاشیه نشست بهاره بانک و صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن گفت: «هدف اصلی از سفر به واشنگتن و مشارکت در جلسات با تیم یکپارچه وزارت دارایی و بانک‌های بزرگ، تقویت و تعمیق روابط خود با آژانس‌های بین‌المللی است .»
وی افزود: این تیم در حال مذاکره با وزارت خزانه‌داری آمریکا است، زیرا برخی مسائل مهم و برجسته وجود دارد که به حمایت مالی آمریکا مربوط نمی‌شود، زیرا خوشبختانه در حال حاضر نیاز فوری به حمایت مالی نداریم، اما به کمک‌های فنی و اخلاقی بیشتری نیاز داریم. حمایت از برنامه اصلاحات ما که تکمیل شده است. همچنین چیزی که ما به آن سند سفید می‌گوییم نیز تکمیل شده است.»
وی افزود: انتظار ندارم با آمریکا توافقنامه اقتصادی بزرگی منعقد کنیم، زیرا ما توافقنامه چارچوب راهبردی را داریم و از آن راضی هستیم و از ادامه حمایت آمریکا از توسعه اقتصادی عراق استقبال می‌کنیم، اما اکنون بیشتر به آنچه می‌توانیم به جای پول، برنامه و طرح بنامیم، می‌پردازیم.
وی ادامه داد: آنچه ما نیاز داریم انقلابی در مدیریت مالی، درک ما از مسائل راهبردی و مسائل اقتصادی پیش روی کشور است، افزود: فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم که کشور را از آن بیرون می‌کشد. عملکرد ضعیف اقتصادی عراق احتمالاً معادل 50 سال پیشرفت را از دست داده است.
علاوی در کاغذ سفید تاکید کرد که «سال 2020 نشان‌دهنده دشوارترین دوره اقتصادی است که ما از آن عبور کرده‌ایم و از سال 2003 ما دوره رو به مرگی را پشت سر گذاشته‌ایم که به ما امکان می‌دهد آینده‌ای را ببینیم که در آن قیمت نفت و تقاضای جهانی سقوط خواهد کرد. کاهش خواهد یافت، بنابراین سال 2020 نگاهی اجمالی به آنچه ممکن است رخ دهد، و لحظه بسیار خطرناکی بود، و یکی از عواملی که ما را بر آن داشت تا به مسائل ساختاری مؤثر بر اقتصاد عراق نگاه کنیم.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید