اقتصادی و تجاری

خروج شرکت اکسون موبیل از اقلیم کردستان عراق

خروج شرکت اکسون موبیل از اقلیم کردستان عراق

شرکت امریکایی نفتی اکسون موبیل به فعالیت های نفتی خود در اقلیم کردستان پایان داده و این منطقه را ترک می کند.

این شرکت با بدون نتیجه اعلام شدن اکتشافات نفتی در میدان نفتی پیرمام در شمال غرب اربیل، از خروج خود از اقلیم کردستان عراق خبر داد.
به گزارش عراق یار به نقل از نشریه اقتصادی میدل ایست بیزنس اینتلیجنس، شرکت امریکایی نفتی اکسون موبیل به فعالیت های نفتی خود در اقلیم کردستان پایان داده و این منطقه را ترک می کند.
بر اساس گزارش فعالیت این شرکت در اقلیم کردستان عراق که در پایگاه الکترونیکی این شرکت منتشر شده، اکسون موبیل در سال 2011 شش قرارداد برای فعالیت اکتشافی در شش میدان نفتی با دولت اقلیم کردستان امضا کرده بود.
اکسون موبیل سالهای گذشته بیشتر سهام خود در این میدانها را به شرکت های همکار مانند واگذار کرده بود.
بر اساس گزارش نشریه مییس، شرکت اکسون موبیل در سال 2011 و به سرپرستی رکس تیلرسون، وزیر خارجه اسبق آمریکا و رئیس وقت این شرکت و علیرغم مخالفت امریکا و دولت عراق شش قرار داد با دولت اقلیم کردستان بست اما بدون استخراج نفت به حضور خود در اقلیم کردستان پایان داده است.
نشریه نفت و گاز مییس در گزارشی شرکت های بزرگ نفتی امریکایی از جمله اکسون موبیل و شورون و نیز توتال فرانسه را از جمله شرکت های ناموفق در توسعه میدان های نفتی دانسته است.
با این حال شرکت های نفتی گازپروم و روسنفت روسیه حضوری فعال در صنعت نفت و گاز اقلیم کردستان دارند. جنل انرژی ترکیه، داناگاز امارات و کنسرسیوم گازی پرل به همراه شرکت های نفتی دی ان او نروژی، گولف کی ستون انگلیس و چند شرکت کوچکتر اروپایی و کانادایی مانند شاماران در حال حاضر در این منطقه فعال هستند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید