ویژگی های جغرافیایی

کوه های کشور عراق

کوه های کشور عراق

مناطق کوهستانی عراق عموما در بخش شمالی و شرقی و اقلیم کردستان واقع شده است. 

کوه‌های اصلی و بزرگ این کشور نیز در این مناطق قرا گرفته اند که در ادامه سعی داریم تا شما را با این جاذبه‌های طبیعی بیشتر آشنا کنیم.

کوه شیخادار
قله «شیخادار»، بلندترین نقطه اقلیم کردستان عراق به شمار می‌رود. این قله در استان اربیل و در 6 کیلومتری شمال روستای «گنده‌زو» و درست روی مرز ایران و اقلیم کردستان عراق قرار دارد. از طرف ایران این قله در استان آذربایجان غربی و شهرستان پیرانشهر قرار می‌گیرد. اگر این کوه از توابع عراق شناخته شود، با ارتفاع 3611 متر بلندترین کوه کشور عراق خواهد بود. در نزدیکی جاده «همیلتون» و روستای «گونده‌زور» خطر مین های زمینی وجود دارد. در این منطقه، برخی از زمین‌ها با علائم قرمز مشخص شده اند. 

کوه هلکورد
کوه «هلکورد» دومین کوه مرتفع در عراق پس از کوه «شیخادار» است و در منطقه شمال کردستان و 170 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اربیل و در میان مناطق فوق العاده زیبای گلاله و حاجی عمران واقع شده است. این قله در رشته کوه های زاگرس و در مثلث مرزی بین 3 کشور عراق، ایران و ترکیه قرار دارد و ارتفاع آن 3.607 متر است. این منطقه دارای پارک ملی است و جاذبه ای برای گردشگران خارجی و داخلی محسوب می‌شود. همچنین پوشش گیاهی این منطقه تنوع بسیاری از گیاهان دارویی را در خود دارد.

کوه الفاف یا مقلوب
کوه «الفاف» که با نام کوه «مقلوب» نیز شناخته می شود، در 30 کیلومتری شمال شرقی موصل در منطقه دشت نینوا در شمال عراق واقع شده است. در منطقه این کوه شهری به نام «مریاقی» قرار دارد که در آن مسیحیان ارتدکس سریانی سکونت دارند. این کوه به صومعه «مارمتایی» معروف است که نزدیک به قله جنوبی آن است. تعدادی «خلوتکده» (عزلتگاه) در این منطقه وجود دارد که مربوط به قرن چهارم و پنجم میلادی است.

کوه های قندیل
کوه‌های قندیل، منطقه‌ای کوهستانی در کردستان عراق و  نزدیکی مرز عراق و ایران است. این منطقه در رشته کوه زاگرس واقع شده و دسترسی به آن به دلیل وجود راه های بسیار ناهموار، دشوار است. ارتفاع بلندترین قله‌های قندیل، به بیش از 3000 متر می‌رسد. این منطقه به عنوان یک پناهگاه و دفتر مرکزی برای حزب کارگران کردستان (PKK) شناخته می‌شود. تقریباً 5000 نیروی پ.ک.ک و سایر جناح های مسلح، مساحتی به وسعت 50 کیلومتر مربع را تحت کنترل خود دارند. کوه «حاجی ابراهیم» یکی از کوه‌های قندیل، در غرب ایران و شرق عراق و در مرز بین دو کشور قرار دارد. حاجی ابراهیم دارای ارتفاع 3587 متر است و از لحاظ بلندی، سومین قله‌ مرتفع عراق به‌شمار می‌رود.

کوه کورک
کوه کورک در استان اربیل اقلیم کردستان عراق واقع شده است و فاصله آن  از مرز ایران 50 کیلومتر است. کورک یکی از جاذبه‌های توریستی عراق است و یک شرکت عراقی، خط تله کابین تفریحی را از ایستگاه «بخال» تا کوه کورک در مسیری به طول تقریبی 4 کیلومتر ساخته است. این کوه به عنوان یک مقصد گردشگری بین المللی با 132 ویلا و امکانات رفاهی و اقامتی و رستوران ها و کافه‌های زیاد توسعه یافته است. این پروژه که «تفریحگاه و هتل کوه کورک» نام دارد، محل مناسبی برای تفریح و گردش در تابستان است؛ چراکه به سبب پایین تر بودن دما در این منطقه نسبت به سایر مناطق کشور، محیطی خنک را برای گردشگران فراهم می‌کند. در طول زمستان، این هتل به منطقه‌ای برای ورزش اسکی تبدیل می‌شود. این مجموعه یکی از 10 مقصد برتر گردشگری در منطقه کردستان عراق است.

کوه‌های حمرین
رشته کوه‌های حمرین منطقه‌ای کوهستانی و کوچک در شمال شرقی عراق و غربی ترین منطقه رشته کوه های زاگرس است و مرتفع ترین نقطه آن ارتفاعی به طول 500 متر دارد. کوه های حمرین از استان دیاله در مرز با ایران و از شمال غربی با رودخانه دجله در یک امتداد است و از شمال به فرمانداری سالادین و استانداری کرکوک جنوبی می رسد. در دوران باستان، این کوه‌ها بخشی از منطقه مرزی بین بابل تا جنوب و آشور تا شمال بودند. امروزه، این منطقه بخشی از مرزهای زبانی بین اکثریت مردم عرب زبان و کردهای عراق در شمال این کشور را تشکیل می‌دهد.

کوه سنام
کوه مرتفع «سنام» در جنوب عراق و مشخصا در استان بصره و نزدیکی شهر «سفوان» در مرز بین عراق و کویت واقع شده و از جمله نقاط مرتفع در آن ناحیه است. بعد از پیدا شدن یک گنبد نمکی در این کوه، این منطقه از لحاظ زمین شناسی و توپوگرافی در مقایسه با اراضی مسطح اطراف آن بسیار حائز اهمیت شد. نامگذاری سنام از لحاظ علمی به کوه شاید اشتباه باشد، زیرا این سطح مرتفع، تنها 152 متر از سطح دریا بالاتر است و این نامگذاری بیشتر توسط ساکنان محلی در سال‌های گذشته صورت گرفته است.

رشته کوه‌های زاگرس
سلسله جبال زاگرس در غرب ایران و شرق عراق واقع شده است و بلندترین قله در سلسله جبال عراق را داراست. زاگرس به معنای «وزان» یا «دارای طوفان» است. طول این سلسله جبال تقربیا 1500 کیلومتر است. این رشته کوه از شمال از منطقه کردستان بین ترکیه و عراق و ایران و از جنوب تا تنگه‌ی هرمز امتداد دارد. 

کوه ساسان
کوه‌ ساسان در شهرستان «تلعفر» در استان نینوا در شمال عراق واقع شده است و ارتفاع آن به 543 متر می‌رسد.

کوه سولاف
این کوه به استرحتگاه تابستانی معروف است و در شمال غربی عراق یعنی شهر العمادیه (آمیدی) در استان دهوک واقع شده است. اسم «سولاف» از دو بخش(سو+آف) تشکیل شده است که در زبان کردی به معنای (فوران آب) است.

کوه قره داغ
این کوه در شمال شرق عراق واقع شده و دارای قله‌‌ای با ارتفاع 2148 متر است. «قره داغ» کوه‌پایه‌هایی به نام‌های «زردوتافان» و «چافران» و اثری باستانی به نام «لولو» که متعلق به عهد پادشاه «نرام سین» را در خود جای داده است. قلعه‌ای به نام «باوکری» و چند اثر تاریخی دیگر نیز در این منطقه به چشم می‌خورد.

کوه سنجار
کوه سنجار در مرز عراق و سوریه و بین دو استان نینوا و حسکه قرار دارد. این کوه در نزدیکی شهر سنجار واقع شده و ارتفاعش تقریبا 1400 متر از سطح دریاست و به آشیانه پرندگان شکاری معروف است. بیشتر ساکنین مناطق اطراف کوه، «ایزدیان» و تعدادی نیز عرب هستند. در این کوه عبادتگاه‌های قدیمی متعلق به همین اقلیت وجود دارد. این کوه برای ایزدیان بسیار مقدس و مهم است و دارای استراحتگاه تابستانی «کرسی» است که مناظر فوق العاده زیبا و چشم نوازی دارد.

کوه ماردانیال
این کوه در منطقه «سهل نینوا» در استان نینوا در شمال عراق واقع شده است و 30 کیلومتر از شهر موصل فاصله دارد. این کوه به داشتن صومعه‌های متعددی که در سالیان گذشته محل عبادت راهبه‌های «سریانی» بوده، معروف است. ارتفاع این کوه نزدیک به 500 متر است.

کوه کاره
این رشته کوه در شمال شرق شهر دهوک واقع شده و دارای قله‌ای با ارتفاع 2151 متر از سطح دریاست. قله این کوه از مناطق تفریحی و گردشگری منطقه به حساب می‌آید. این کوه از سمت شمال به تفریحگاه‌های تابستانی «سولاف آشاوه»، «آنیشکی» و «بامرنی» اشراف دارد.

کوه نواخین
این کوه در استان اربیل در شمال عراق واقع شده و بازوی چپ تنگه «کلی‌علی» به‌شمار می‌رود و ارتفاعی بالغ بر 1620 متر دارد. این کوه دارای یک چشمه است که وارد تنگه «کلی‌علی» می‌شود.

کوه ازمر
این کوه یکی از مناطق سیاحتی - تفریحی سلیمانیه به‌شمار می‌رود. هوای این کوه تقربیا معتدل است و بسیاری از دوستداران طبیعت در زمستان برای دیدن برف و مناظر طبیعی به این منطقه می‌روند.

کوه متین
این کوه در استان دهوک و در فاصله‌ی 3 کیلومتری از شهر «العمادیه» واقع شده است.

کوه زوزک
این کوه در منطقه «هیران» در استان اربیل واقع شده است.

کوه ابیض
این کوه شهر دهوک را کاملا دربرمی‌گیرد، به گونه‌ایی که از سمت جنوب به کوه «زاوا» و از شرق به کوه «مام سین» و از غرب نیز به دشت زراعی «سیمبل» می‌رسد.

کوه هیبت سلطان
این کوه در شمال شرق شهر «کویسنجق» و 73 کیلومتری اربیل واقع شده است. ارتفاع آن نیز تقریبا 1260 متر است.

کوه سفین
این کوه در کنار شهر توریستی «شقلاوه» در شمال شرق استان اربیل واقع شده است و از غرب، جنوب، شرق و شمال به سلسله جبال «سوروک» می‌رسد و باغ‌ها، چشمه‌ها و زیستگاه حیوانات وحشی را در برمی‌گیرد.

کوه هندرین
این کوه در شمال شرق عراق در منطقه اقلیم کردستان واقع شده و به شهرهای راوندوز و سلیمانیه‌ نیز نزدیک است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید