روابط ایران و عراق

صادرات 183 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق

صادرات 183 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق

از ابتدای سال جاری تاکنون 183 میلیون دلار کالا از طریق مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، روح الله غلامی، مدیرکل گمرک استان ایلام اظهار داشت: این میزان کالا با بیش از 329 هزار تن از طریق مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

وی افزود: مهمترین اقلام صادراتی شامل مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار، محصولات پلاستیکی، محصولات صنعتی، شیشه و جام، لوازم خانگی و محصولات فلزی بوده است.

مدیرکل گمرک استان ایلام با اشاره به اینکه در عمل تا 21 خردادماه هیچ فعالیت صادراتی از مرز مهران صورت نگرفت، تاکید کرد: پیش از این فعالیت تجاری مرز مهران به مدت سه ماه از زمان شیوع کرونا متوقف شد که با موافقت طرف عراقی، این مرز به مدت 2 ماه فعالیت خود را دو روز در هفته و سپس به چهار روز افزایش داد.

غلامی یادآور شد: با رایزنی‌های استاندار ایلام و موافقت مقامات عراقی هم اکنون مرز بین المللی مهران به روال عادی(تمام روزهای کاری هفته) بازگشته و تجار و بازرگانان در تمام روزهای هفته مراودات تجاری خود با طرف عراقی را انجام می دهند.

وی اضافه کرد: در هر روز کاری تعداد 250 دستگاه کامیون از طرف عراق برای انتقال کالاهای تجار به عراق وارد محوطه پایانه مرزی مهران می شوند.

به گفته وی اقلام خوراکی، مصنوعات پلاستیکی، شیشه جات، قطعات و محصولات خودرویی، فولاد، سرامیک، کاشی و مصالح ساختمانی از جمله موارد صادارتی تجار ایرانی از گمرک مهران به آنسوی مرز است.

مدیرکل گمرک ایلام با اشاره به میزان صادرات کالا از مرز مهران در سال گذشته گفت: سال گذشته 2 میلیون و 79 هزار تن کالا از کمرک مهران به عراق صادر شد که از لحاظ حجمی 24 درصد رشد را نشان می‌دهد.

غلامی افزود: ارزش دلاری کالاهای صادر شده طی سال گذشته با توجه به کاهش 30 درصدی ارزش پایه صادراتی در گمرک یک میلیارد و 182 میلیون دلار بود درحالیکه این مقدار در سال 97 بر اساس ارزش پایانه صادراتی سال 97، یک میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است.

مدیرکل گمرک استان ایلام تاکید کرد: ارزش ریالی صادرات کالا از مرز مهران با ارز نیمایی سال گذشته 130 هزار میلیارد ریال بوده است که 48 درصد رشد را به صورت ریالی نشان می‌دهد

غلامی تاکید کرد: پارسال تعداد کامیون‌های ورودی به پایانه مهران 23 هزار از سال 97 بیشتر بود که افزایش 27 درصدی را نشان می‌دهد، ضمن اینکه پارسال 20 هزار و 419 فقره اظهارنامه در این مرز ارائه شده که 6 درصد به نسبت سال 97 افزایش یافته است.

شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود 230 کیلومتر فاصله با بغداد نزدیک‌ترین شهر مرزی کشورمان به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است که امروز به کانون فعالیت‌های صادراتی و تردد زوار با کشور همسایه تبدیل شده است.

شهرستان مرزی مهران در 85 کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید