اقتصادی و تجاری

خودکفایی عراق در تولید بنزین تا سال 2023

خودکفایی عراق در تولید بنزین تا سال 2023

وزارت نفت عراق اعلام کرد این کشور طی سه سال آتی در تولید بنزین به خودکفایی خواهد رسید و گاز استخراج‌شده با نفت را به طور کامل بهره‌برداری خواهد کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری ناس، وزارت نفت عراق از خودکفایی این کشور در تولید بنزین طی سه سال آینده خبر داد و اعلام کرد که از تمامی 2700 میلیون فوت مکعب گاز اکتشاف شده همراه با نفت خام به صورت کامل بهره برداری خواهیم کرد.

«حامد الزوبعی» قائم مقام وزیر نفت عراق تأکید کرد این کشور تا پایان سال 2023 در تولید بنزین به خودکفایی خواهد رسید و افزود که این موضوع مبتنی بر بهره‌برداری از پالایشگاه کربلا و نوسازی پالایشگاه الصمود و راه‌اندازی فاز‌های تازه در چند پالایشگاه دیگر است و بخش‌هایی برای کمک به افزایش تولیدات و بهبود کیفیت آن وارد عمل خواهند شد.

او گفت: پالایشگاه کربلا تا 88 درصد تکمیل شده و با سرعت در حال آماده سازی برای بهره‌برداری است و طرحی کامل برای بازسازی پالایشگاه الصمود (بیجی) طراحی شده تا ظرفیت آن را به 140 هزار بشکه برساند.

قائم مقام وزیر نفت عراق افزود: وزارت نفت برنامه‌های متعددی برای جلوگیری از هدررفتن گاز استخراج شده با نفت طی قرارداد‌هایی با شرکت‌های معتبر جهانی طراحی کرده است. هم اکنون 1500 میلیون فوت مکعب از این گاز در عراق به بهره‌برداری می‌رسد، اما مجموع گازی که از این طریق در عراق تولید می‌شود 2700 میلیون فوت مکعب است که تا سال 2023 به‌صورت کامل به بهره‌برداری خواهد رسید.

او با بیان اینکه حجم ذخایر گاز عراق 132 هزار میلیارد فوت مکعب است، شرکت‌های جهانی را برای سرمایه‌گذاری در میدان‌های گازی «منصوریه و عکاز» که به علت حضور تروریست‌های داعش ناامن شده بود، فراخواند.

الزوبعی افزود: عراق می‌کوشد که با بهره‌برداری درست از گاز استخراج شده با نفت از آن برای تأمین سوخت نیروگاه‌های برق، صنایع پتروشیمی و سایر صنایع استفاده کند.

این مقام وزارت نفت عراق بهره برداری بیشتر از ذخایر گاز این کشور و رسیدن به 2700 فوت مکعب در سال را منوط به فعال سازی پالایشگاه‌های دیگری عنوان کرد که در قالب دو پروژه‌ای تا سال 2022 و دو پروژه‌ای که تا سال 2023 اجرایی می‌شوند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید