تفریحی

راهنمای سفر به کردستان عراق

راهنمای سفر به کردستان عراق

بر خلاف شهرهای زیارتی و جنوبی عراق که باید برای سفر به آن‌ها ویزا تهیه شود، دارندگان گذرنامه ایرانی برای سفر به اقلیم کردستان به ویزا نیاز ندارند.

تنها در زمان ورود به این خطه (چه از طریق مرز زمینی و چه هوایی)، تاریخ ورود فرد در مرز توسط مأموران مربوطه در پاسپورت وی ثبت می‌شود. این تاریخ به معنای اجازه اقامت به مدت 30 روز در قلیم است. باید پیش از پایان یافتن مدت زمان قانونی، خاک کردستان را ترک کنید. در صورتی که از مدت زمان اعتبار گذشته باشد و همچنان فرد در کردستان عراق مانده باشد، مشمول جریمه خواهد شد. در اقلیم کردستان بیشتر مردم به زبان‌های عربی و کردی صحبت می‌کنند. نکته جالب درباره اقلیم کردستان این است که در این منطقه حجاب اجباری نیست. 
اگر تمایل ورود مجدد به اقلیم کردستان را دارید می‌توانید در پایان 30 روز از خاک کردستان عراق خارج شوید و دوباره وارد شوید. حتما پیش از سفر درباره شهری که به آن سفر می‌کنید اطلاعات کسب کنید؛ زیرا مجوز ورود به اقلیم کردستان تنها برای سفر به استان‌های سلیمانیه، اربیل و دهوک است. از رفتن به سایر مناطق همچون بغداد، کربلا، نجف، سامرا، کرکوک و غیره اکیداً خودداری کنید چراکه ورود به مناطق دیگر عراق بدون ویزا غیرقانونی است و شامل جریمه و مجازات خواهد بود. اگر در طول سفر متوجه مفقود شدن گذرنامه خود شدید در اسرع وقت این موضوع را به سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در اربیل یا سلیمانیه اطلاع دهید. استعمال و حمل مواد مخدر در اقلیم کردستان جرم است و حبس طولانی مدت خواهد داشت.
توجه کنید که برای خروج از خاک ایران باید عوارض خروج را جزو هزینه‌های خود در نظر بگیرد. تعرفه عوارض خروج از ایران در سال 99 به شرح زیر است:
1.    سفر اول: 264 هزار تومان
2.    سفر دوم: 396 هزار تومان
3.    سفر سوم: 528 هزار تومان

انواع ویزا جهت اقامت در کردستان عراق نیز به شرح زیر است:

 • ویزای توریستی 
 • ویزای کاری ( با داشتن اجازه کار می‌توان ویزایی با مدت زمان 2 تا 6 ماهه و یا بیشتر تهیه کرد)
 • ویزای تحصیلی 
 • ویزای ازدواج

اسامی کشورهایی که در زیر آمده پس از ورود به کردستان، اجازه اقامت تا 30 روز در این منطقه را دارند. افراد از سایر کشورها قبل از ورود باید حتما ویزای عراق را تهیه کنند.

 • ایران
 • اتحادیه اروپا
 • کانادا
 • کویت        
 • قطر    
 • کره جنوبی
 • امارات متحده عربی
 • انگلستان
 • ایالات متحده آمریکا

راه‌های زمینی سفر از ایران به کردستان عراق

خودرو شخصی
شما می‌توانید با خودروی شخصی خود به سمت شمال غرب ایران سفر کرده و پس از پارک خودرو خود در نزدیک‌ترین پارکینگ به مرز، از طریق مرز زمینی «تمرچین» در پیرانشهر یا مرز «باشماق» در مریوان به کردستان عراق سفر کنید. پس از عبور از مرز نیز می توانید از تاکسی برای رسیدن به مقصد مورد نظر در کردستان استفاده کنید. در کردستان عراق تنوع در وسایل نقلیه عمومی کم است و مردم معمولاً از تاکسی برای رفت و آمد استفاده می کنند.
اتوبوس
شرکت‌های اتوبوسرانی بسیاری در ایران وجود دارند که خدمات حمل و ‌نقل از ایران به اربیل را ارائه می‌دهند. فاصله از تهران تا اربیل حدود 1000 کیلومتر است. از شهرهایی از جمله تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، کردستان و اهواز می‌توان به اربیل سفر کرد. روزانه 2 اتوبوس‌ VIP  از تهران به سمت اربیل حرکت می‌کند. اگر با اتوبوس به اربیل سفر می‌کنید توجه کنید که اتوبوس در پیرانشهر (مرز ایران و عراق) توقف می‌کند و گذرنامه‌های مسافرین چک می‌شود؛ پس حتماً پیش از سفر مطمئن شوید که گذرنامه شما حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
راه‌ هوایی
از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران پروازهایی هفتگی به فرودگاه سلیمانیه و فرودگاه بین‌المللی اربیل انجام می‌شود. فرودگاه بین‌المللی اربیل در شمال عراق قرار گرفته است.
 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید