روابط ایران و عراق

ممنوعیت خروج کالاهای اساسی از مرز مهران

ممنوعیت خروج کالاهای اساسی از مرز مهران

صادرات کالاهای اساسی و اقلام ضروری از مرز بین المللی مهران ممنوع است.

به گزارش عراق یار ، روح الله غلامی مدیرکل گمرک استان ایلام با بیان اینکه صادرات کالاهای اساسی و اقلام ضروری که مستقیم با سفره مردم مرتبط است از مرز بین المللی مهران ممنوع است، اظهار داشت: این ممنوعیت شامل کالاهای اساسی از جمله برنج، گوشت، مرغ، قند و شکر و دیگر کالاهای ضروری که مستقیم با معیشت مردم مرتبط است، می شود.

او افزود: روزانه به طور متوسط 300 کامیون حامل کالای صادراتی و بازرگانی از مرز بین المللی مهران پس از تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می شود که تمامی این کامیون ها قبل از خروج از مرز بازرسی شده و در صورت برخورد با موارد مشکوک، موضوع در دست بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیرکل گمرک استان ایلام با اشاره به میزان صادرات محصولات کشاورزی از مرز مهران یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون 48 هزار و 169 تن انواع محصولات کشاورزی(صیفی جات) به ارزش بیش از 24 میلیون و 780 هزار دلار از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

به گفته غلامی صادرات این میزان محصولات کشاورزی پس از حدود سه ماه و نیم تعطیلی مرز مهران انجام شده است.

مدیرکل کل گمرک استان ایلام ادامه داد: اقلام خوراکی، مصنوعات پلاستیکی، شیشه جات، قطعات و محصولات خودرویی، فولاد، سرامیک، کاشی و مصالح ساختمانی از جمله موارد صادراتی تجار ایرانی از گمرک مهران به آنسوی مرز است.

صادرات 183 میلیون دلار کالا در نیمه نخست سال از مرز مهران

غلامی گفت: این میزان کالا با بیش از 329 هزار تن از طریق مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

او با اشاره به اینکه در عمل تا 21 خردادماه هیچ فعالیت صادراتی از مرز مهران صورت نگرفت، تاکید کرد: پیش از این فعالیت تجاری مرز مهران به مدت سه ماه از زمان شیوع کرونا متوقف شد که با موافقت طرف عراقی، این مرز به مدت 2 ماه فعالیت خود را دو روز در هفته و سپس به چهار روز افزایش داد.

غلامی یادآور شد: با رایزنی‌های استاندار ایلام و موافقت مقامات عراقی هم اکنون مرز بین المللی مهران به روال عادی(تمام روزهای کاری هفته) بازگشته و تجار و بازرگانان در تمام روزهای هفته مراودات تجاری خود با طرف عراقی را انجام می دهند.

مدیرکل گمرک ایلام با اشاره به میزان صادرات کالا از مرز مهران در سال گذشته گفت: سال گذشته 2 میلیون و 79 هزار تن کالا از کمرک مهران به عراق صادر شد که از لحاظ حجمی 24 درصد رشد را نشان می‌دهد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید