اقتصادی و تجاری

امضای 15 تفاهمنامه همکاری میان عراق و مصر

امضای 15 تفاهمنامه همکاری میان عراق و مصر

قاهره و بغداد در جریان سفر نخست وزیر مصر به عراق، 15 تفاهم نامه همکاری در زمینه های مختلف به امضا رساندند.

به گزارش عراق یار به نقل از بغداد الیوم، عراق و مصر امروز شنبه 31 اکتبر سال 2020 و در جریان سفر مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر به بغداد،  15 تفاهم نامه همکاری در زمینه های مختلف به امضا رساندند.

این تفاهم در جریان مراسمی رسمی با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر در بغداد رخ داد که در زمینه های حمل و نقل، امور آبی، بهداشت، محیط زیست، دادگستری، سرمایه گذاری، مسکن، بازسازی، صنایع، تجارت و دارایی است.

از سوی دیگر،«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در جریان دیدار با «مصطفی مدبولی» همتای مصری خود در بغداد از شرکت های مصری  خواست تا در مناطق آزاد شده عراق از دست گروه تروریستی داعش سرمایه گذاری کنند.

الکاظمی در مذاکرات خود با مدبولی از روابط برادرانه بین عراق و مصر تمجید و تمایل بغداد برای توسعه آن در سطح روابطی راهبردی در راستای خدمت به منافع دو کشور را ابراز داشت.

وی همچنین از موضع حمایتی مصر از عراق در جنگ علیه گروه تروریستی داعش تمجید و بر ضرورت استفاده از تجربه مصر در بخش مسکن و عمران تاکید و از شرکت های مصری برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده از لوث داعش دعوت کرد.

مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر امروز در صدر یک هیات بلندپایه از وزرای این کشور برای شرکت در کمیسیون مشترک مصر و عراق وارد بغداد شده بود.

گفتنی است که جلسه گذشته کمیسیون مشترک عراق و مصر سال 2009 میلادی به ریاست وزیران خارجه دو کشور در قاهره برگزار شده بود.

فواد حسین وزیر خارجه عراق هفته پیش در سفر خود به قاهره برای شرکت در نشست سه جانبه با همتایان مصری و اردنی خود، پیام کتبی الکاظمی را تسلیم عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر کرده بود.

مصر و عراق در زمینه های اقتصادی از جمله نفت و کالاهای مصرفی با یکدیگر تبادل تجاری دارند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید