رسانه ها

پرطرفدارترین روزنامه های عراق

پرطرفدارترین روزنامه های عراق

در این مطلب به معرفی و آشنایی با مطرح‌ترین و پرطرفدارترین رسانه‌های چاپی و الکترونیکی در عراق می‌پردازیم.

روزنامه الصباح

روزنامه الصباح یکی از روزنامه‌های پرطرفدار و پرتیراژ در عراق است. این نشریه روزانه بیش از 50 هزار نسخه در سراسر کشور منتشر و توزیع می‌کند. روزنامه الصباح یکی از منابع رسمی برای مطالعه آگهی‌های دولتی و مناقصات منتشر شده در عراق است. یکی از مزایای اصلی این روزنامه قیمت پایین آن است که با مبلغی ناچیز می‌توان آن را تهیه کرد. در این روزنامه به مباحث سیاسی، اقتصادی و تخصصی نیز پرداخته می‌شود. 

روزنامه الزمان

روزنامه‌ الزمان دارای مشترکین و خوانندگان بسیاری است و هزینه تبلیغات در آن کمی از روزنامه الصباح بالاتر است. ثبت آگهی در این روزنامه به علت زیاد بودن مخاطبان، در فروش کالا و خدمات بسیار موثر است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت روزنامه الزمان چاپ و نشر تمامی حقایق و اخبار پنهان و آشکار دولت عراق است. این روزنامه دارای ریشه‌ کردی است و در شهر لندن به چاپ می‌رسد.

روزنامه‌ جورنال العراق

جورنال العراق اولین روزنامه‌ عراقی و عرب زبان است که در جهان عرب منتشر شد. این روزنامه پس از اولین روزنامه‌ هفتگی تاریخ به نام «ریلاسیون»، به دستور داود پاشا در سال 1816 به چاپ رسید. ریلاسیون اولین بار در سال 1605 در استراسبورگ فرانسه به چاپ رسید. روزنامه‌ جورنال العراق به دو زبان ترکی و عربی منتشر و در میان افسران ارتش، سران ارشد نظامی و ثروتمندان کشور توزیع می‌شد. مباحثی که در این روزنامه به آن پرداخته می‌شد شامل اخبار سیاسی و اجتماعی روز عراق بود.

روزنامه‌ النهضه

روزنامه‌ النهضه توسط شخصی به نام الباجه‌جی، در سال 1913 در بغداد منتشر شد. این روزنامه مدتی فعالیت نداشت و سرانجام در سال 2019 مجدداً مشغول به فعالیت شد و به روزنامه‌ النهضه العراقیه تغییر نام پیدا کرد. روزنامه‌ النهضه به زبان عربی به چاپ می‌رسد.

روزنامه‌ الزوراء

روزنامه‌ الزوراء در سال 1869 میلادی  به دستور مدحت پاشا منتشر شد. پاشا برای چاپ این روزنامه، دستگاه‌های مدرنی را از اروپا وارد کرد. این روزنامه در سال اول به دو زبان عربی و ترکی در هشت صفحه به چاپ می‌رسید. 

روزنامه‌ الصباح الجدید

روزنامه‌ الصباح الجدید یکی از روزنامه‌های عراقی است که به موضوعات سیاسی روز عراق و جهان عرب می‌پردازد. ریاست این روزنامه بر عهده شخصی به نام اسماعیل زایر است. روزنامه‌ الصباح الجدید به صورت روزانه منتشر می‌شود.

روزنامه‌ الکترونیکی بابل

بابل اولین روزنامه‌ الکترونیکی عراق است که به صورت روزانه‌ و آزاد در بغداد چاپ و منتشر می‌شود. این روزنامه در مرحله‌ اول به بیان افکار لیبرالی اهمیت داده و در مرحله بعد تمام موضوعات حاکم بر کشور عراق را پوشش می‌دهد. مؤسسین روزنامه‌ الکترونیکی بابل بر این باورند که شهر بابل یکی از رموز تاریخی و فرهنگی‌ عراق به‌شمار می‌رود و به همین علت آن را به نام بابل نام‌گذاری کرده‌اند. 

روزنامه‌ الکترونیکی عراق تودی (Iraq Today)

روزنامه‌ الکترونیکی عراق تودی اولین روزنامه داخلی انگلیسی زبان از زمان سقوط صدام حسین است که اولین بار در 9 آوریل 2003 منتشر شد. این روزنامه اخبار روزانه عراق و جهان را بدون هرگونه سانسور پوشش می‌دهد. روزنامه عراق تودی از محبوبیت زیادی در میان مردم عراقی‌ برخوردار است.

روزنامه المدی

روزنامه المدی نخستین روزنامه مستقل عراقی است. روزنامه المدی در سطح گسترده‌ای در عراق و خارج از آن منتشر می‌شود و موضوعات روز عراق و جهان عرب را بازتاب می‌دهد. سایت این روزنامه در کنار روزنامه‌های دیگر از پربیننده‌ترین سایت‌ها به‌شمار می‌آید. 

روزنامه بین‌النهرین

روزنامه بین‌النهرین در سال 2016 به صورت ضمیمه در روزنامه الصباح منتشر می‌شد و پس از مدتی از روزنامه الصباح جدا شد و به صورت مستقل به چاپ رسید. این روزنامه اکنون با رویکردی کاملا متفاوت و جدید در قالب مجله به چاپ می‌رسد و از جایگاه ویژه‌ای در بین مطبوعات برخوردار است.

هفته‌نامه‌ الوسیط

هفته‌نامه‌ تبلیغاتی الوسیط به صورت رایگان در شهرهای جنوبی عراق منتشر می‌شود. این هفته‌نامه‌ برای تبلیغات کالاهای ایرانی بسیار موثر است و می‌تواند در زمینه افزایش فروش به مصرف‌کنندگان نهایی مورد استفاده قرار گیرد. هفته‌نامه‌ الوسیط در تیراژ بالا در این کشور به چاپ می‌رسد. این هفته‌نامه‌ از جذابیت بالایی میان مصرف‌کنندگان نهایی برخوردار است و در مقابل قیمت پایین اثرگذاری نسبتاً خوبی دارد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید