اقتصادی و تجاری

دعوت از سرمایه گذاران خارجی برای ساخت پالایشگاه در عراق

دعوت از سرمایه گذاران خارجی برای ساخت پالایشگاه در عراق

عراق با هدف کاهش وابستگی به واردات فرآورده های نفتی، قصد دارد از شرکتهای بین المللی برای حضور در مناقصه ساخت پالایشگاهی به ظرفیت 300 هزار بشکه در روز در جنوب این کشور دعوت کند.

به گزارش عراق یار به نقل از ایسنا، احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق در بیانیه ای اعلام کرد که این پالایشگاه در فاو واقع در استان بصره ساخته خواهد شد و در مرحله بعد ممکن است یک تاسیسات پتروشیمی هم به این پالایشگاه اضافه شود.
حمید الزوبعی، معاون وزیر نفت عراق در 17 سپتامبر به اس اند پی گلوبال پلاتس گفته بود عراق رساندن ظرفیت تولید به حدود 910 هزار بشکه در روز در سه ماهه نخست سال 2022 را هدف گذاری کرده و به روی دو پروژه اصلی متمرکز شده است.
عراق می خواهد تا پایان سال 70 هزار بشکه در روز به ظرفیت مجتمع بیجی اضافه کند و 140 هزار بشکه در روز تا دو سال دیگر اضافه کند و ظرفیت این تاسیسات را به 280 هزار بشکه در روز افزایش دهد تا بار دیگر به بزرگترین تاسیسات پالایش در این کشور تبدیل شود. این کشور انتظار دارد پالایشگاه کربلا به ظرفیت 140 هزار بشکه در روز تا سه ماهه نخست سال 2022 ساخته و آماده فعالیت شود.
عراق برنامه های مختلفی برای ساخت پالایشگاههای جدید دارد اما جزییات اندکی در خصوص وضعیت این پروژه ها و فاینانس آنها وجود دارد.
وزیر نفت عراق در سپتامبر گفته بود کشورش سرگرم مذاکره با شرکت انی ایتالیا برای ساخت پالایشگاهی به ظرفیت 300 هزار بشکه در روز در دو مرحله در میدان نفتی زبیر است که توسط این شرکت اداره می شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید