روابط ایران و عراق

فهرست جدید ممنوعیت های صادراتی به عراق

فهرست جدید ممنوعیت های صادراتی به عراق

ممنوعیت های صادراتی و شرایط خاص ورود برخی کالاها به عراق توسط مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت به تشکلهای مربوطه اعلام شد.

به گزارش عراق یار ، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در نامه ای به رئیس اناق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق و همچنین روسای اتاق بازرگانی و سازمان صنعت معدن و تجارت تمامی استانها فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی و دارای شرایط خاص ورود به عراق را اعلام کرد.
بر اساس مصوبه دولت عراق، واردات بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی به این کشور ممنوع شده، مگر آنکه برخی از این محصولات با مجوز خاص وزارت زراعت عراق در فصول غیربرداشت بطور موقت رفع ممنوعیت شود و همچنین صادرات محصولات کشاورزی تحت قوانین قرنطینه وزارت کشاورزی عراق انجام می شود.
 همچنین کالاهایی مانند مواد شیمایی و گازها، کودها یا کلر به موافقت‌های خاص و ویژه نیاز دارند و دارو نیز باید برابر مصوبه های ویژه وزارت بهداشت وارد عراق شود.
علاوه براین سیمان به غیر از سیمان سفید که آن هم مصوبه شورای وزیران را لازم دارد، از دیگر کالاهایی است که ورود آن به عراق ممنوع اعلام شده است.
برابر این اطلاعیه، روغن خودرو، آهک و لباس نظامی نیز از دیگر کالاهایی است که به نظر می‌رسد در ایران ظرفیت تولید و صادرات آن وجود دارد اما وارداتش به عراق ممنوع است.
براساس آمارهای منتشر شده، حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در سال 2018 افزایش داشته بطوری ‌که سال 97 حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق به 13 میلیارد دلار در سال رسید و برای سال 98 برآورد 20 میلیارد دلار شده بود.
فهرست موارد ممنوعه و یا دارای شرایط خاص صادراتی به عراق به شرح زیر است:

فهرست جدید ممنوعیت های صادراتی به عراق

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید