مطالعات بازار

راه های معرفی محصول و خدمات در بازار عراق

راه های معرفی محصول و خدمات در بازار عراق

برای معرفی محصول و خدمات در بازار عراق ابتدا باید به این سوالات پاسخ داده شود آیا تحلیل دقیقی از بازار هدف در اختیار داریم؟

درک دقیق از وضعیت یک کسب‌وکار در بهبود فعالیت شما و معرفی محصولات در بازار عراق بسیار کمک‌کننده خواهد بود. لذا گام اول در راه معرفی محصول در بازار عراق مطالعه دقیق بازار عراق است.
یکی از روش‌های مطالعه بازار عراق سفر به کشور عراق و مطالعه میدانی در حوزه فعالیت مورد نظر است. این روش ممکن است توام با صرف زمان و هزینه زیادی برای تاجر ایرانی باشد. اما در صورتی که مطالعه بازار به درستی انجام شود، صاحبان کسب‌وکار از اطلاعاتی همچون سلیقه مشتریان بازار عراق، سابقه و میزان فروش محصول، مصرف سرانه داخلی، عمده‌فروشان بازار عراق مطلع خواهند شد.
در ادامه به معرفی راهکارهای و روش‌های مختلفی که می‌توانید بصورت مرحله به مرحله نسبت به معرفی و عرضه محصولات و خدمات خود در بازار عراق اقدام کنید، می پردازیم:
تبلیغات در رسانه‌های عراقی
یکی از راهکارهای معرفی محصولات و ورود به بازار عراق، استفاده از ظرفیت رسانه‌های عراقی است. تبلیغات در شبکه‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها و فضای عمومی از جمله راه‌هایی است که شرکت‌های ایرانی می‌توانند برای این مهم برگزینند.
کتاب زرد یا یلوپیج عراق نیز یکی از بانک‌های اطلاعاتی عراق است که اطلاعات تماس بسیاری از مشاغل در آن موجود است. این بانک‌ اطلاعاتی برای برخی از مشاغل بسیار کاربردی است و می‌توان از آن برای برقراری ارتباط با برخی تجار و شرکای عراقی استفاده نمود. 
مراجعه به دفاتر رایزنی بازرگانی ایران در عراق
یکی دیگر از روش‌های معرفی محصول استفاده از اطلاعات رایزنان بازرگانی در عراق است، این افراد با ارائه اطلاعات مفید در رابطه با بازار کشور هدف و اطلاعات مشاوره‌ای در حوزه کسب‌وکار بسیار کمک کننده خواهند بود از جمله اطلاعاتی که این افراد در اختیار تجار ایرانی قرار می‌دهند، ارسال اطلاعات مناقصات برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی و ارائه اطلاعات نمایشگاه‌های عراق است.
حضور در نمایشگاه‌های تخصصی

حضور در نمایشگاه‌های تخصصی
شرکت در نمایشگاه‌ها و رویدادهای تخصصی نیز فرصت بسیار مناسبی برای معرفی محصول و جستجوی یک شریک عراقی در حوزه کسب‌وکار مورد است. معرفی محصول در نمایشگاه‌ها می‌تواند به نتایج مطلوبی منجر شود و بازار خوبی را برای شما ایجاد کند. سازمان توسعه تجارت ایران یکی از منابعی است که لیست برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی را منتشر می‌کند.
حضور در رسانه‌های مجازی عراق
ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فضای مجازی روند رو به رشدی در سالهای اخیر در عراق داشته است. در این میان شبکه‌های نظیر فیسبوک و یوتیوب دارای مخاطبان زیادی در میان مردم عراق، به‌ویژه جوانان هستند و بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار در عراق از این ابزارها برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کنند.

حضور در رسانه‌های مجازی عراق
بهره‌بردای از ظرفیت این رسانه‌ها و راه‌اندازی صفحات تخصصی به زبان عربی یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌تواند به شرکتهای ایرانی برای حضور در بازار عراق کمک کند.
همکاری با شرکای محلی
معمولا یکی از امن‌ترین راهکارها برای حضور در بازار عراق استفاده از ظرفیت شرکای محلی است. در این روش پس از کسب اطلاعات بازار با مراجعه و مذاکره حضوری با عمده‌فروشان بازار می‌توان نسبت به معرفی و فروش محصول اقدام کرد. 
مناقصات دولتی
شرکت در مناقصات دولتی نیز از جمله راهکارهای حضور در بازار عراق است. هرچند برای این‌کار ثبت شعبه شرکت و نیز برخورداری از امکان صدور ضمانتنامه‌های بانکی الزامی است.
شرکت‌های مدیریت صادرات 

شرکت‌های مدیریت صادرات 
همکاری با شرکت‌های مدیریت صادراتی که در حوزه تجارت با عراق فعالیت دارند یکی از روش‌های قابل اطمینان برای معرفی محصولات در حوزه عراق است. چراکه تجربه لازم و آشنایی کافی با بازار هدف را دارند و در صورتی‌که تولیدکنندگان ایرانی تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشند، با دریافت خدمت از شرکت‌های اینچنینی در زمان و هزینه صرفه‌جویی خواهند کرد.
سرمایه‌گذاری در عراق
سرمایه‌گذاری در عراق بالاترین سطح فعالیت اقتصادی در این کشور است. رویکرد دولت عراق در سالهای آتی متکی بر جذب سرمایه‌گذاری و واگذاری پروژه‌ها به شرکتهایی است که علاوه بر صلاحیت فنی، توان تامین منابع مالی را نیز داشته باشند. قانون سرمایه‌گذاری عراق حمایت‌های متعددی از سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد و امتیازات ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این کشور درنظر گرفته است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید