اقامت در عراق

روزهای کاری و تعطیلات رسمی در عراق

روزهای کاری و تعطیلات رسمی در عراق

تعداد روزهای تعطیل در عراق بسیار زیاد و در سوی مقابل ساعات کاری بسیار کم است. افرادی که قصد تجارت با این کشور را دارند به منظور انجام امور اداری و برنامه‌ریزی آن باید از ساعات کاری و روزهای تعطیل رسمی در این کشور مطلع باشند.

ادارات، مراکز عمده‌فروشی‌ و دفاتر تجاری از ساعت 10صبح تا 2 بعد از ظهر و فروشگاه‌های خرده فروشی معمولاً از 9 صبح تا 8 شب مشغول به کار هستند. اگر قصد ارسال کالا و صادرات به کشور عراق را دارید نیز دانستن ایام تعطیلی‌ بسیار مهم خواهد بود، چراکه در برخی از این تعطیلات مرزهای عراق بسته است و ممکن است محصول ارسالی شما چند روز پشت مرز بماند و ضرر مالی برای شما به همراه داشته باشد.
 در عراق چیزی حدود 130 تا150 روز تعطیلی رسمی وجود دارد که نزدیک به یک سوم آن را مناسبت‌های دینی تشکیل ‌می‌دهد. در کشور عراق، پنج‌شنبه‌ها نیمه تعطیل و روز‌های جمعه و شنبه هر هفته نیز تعطیل رسمی است. یک سال شامل 52 هفته است و 104روز از ایام تعطیل را آخر هفته‌ها تشکیل می‌دهد. با وجود اینکه تعطیلات پایان هفته دو روز است اما عملاً در سه روز آخر هفته کاری صورت نمی‌گیرد. در اقلیم کردستان نیز روزهای جمعه و شنبه تعطیل است اما نسبت به استان‌های جنوبی عراق از ساعات کاری و فعالیت بیشتری برخوردار هستند. پیروان مذاهب مختلف و اقوام نیز در عراق برای خود تعطیلات خاصی دارند که ممکن است به صورت عمومی تعطیل نباشد. برای مثال تعطیلات عید نوروز در اقلیم کردستان 3 تا 7 روز را شامل می‌شود. 
اگر برای انجام کارهای اداری قصد سفر به عراق را دارید صبح یکشنبه تا عصر چهارشنبه بهترین زمان برای انجام کار خواهد بود و بهتر است سفر خود را برای این روزها برنامه‌ریزی کنید. در مقابل پیشنهاد می‌شود تجار عراقی را در روزهای تعطیلات آخر هفته یعنی از پنج‌شنبه تا شنبه شب به ایران دعوت کنید. فراموش نکنید که تعطیلات برخی از اعیاد با توجه به شرایط حاکم، ممکن است تا 10 روز هم طول بکشد. 

عید سعید فطر و عید قربان


عید سعید فطر و عید قربان
یکم ماه شوال مصادف با عید سعید فطر و دهم ذی‌الحجه مصادف با عید قربان تعطیل است و این تعطیلی به طور معمول 3 تا 5 روز در عراق به‌طول می‌انجامد. مسلمانان عراق مانند سایر مسلمانان جهان در پایان ماه مبارک رمضان و ورود به ماه شوال، عید فطر را جشن می‌گیرند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، تعطیلات اعیادی مانند عید فطر و عید قربان که از مناسبت‌های ویژه مسلمانان است ممکن است در عراق با احتساب تعطیلات آخر هفته‌ها تا 10 روز هم به طول بینجامد.

عید سعید غدیر

عید سعید غدیر به دلیل تنوع مذهبی در عراق، تعطیل رسمی نیست، اما برخی از استانهای این کشور مانند نجف، کربلا، دیاله و ذی‌قار روز 18 ذی‌الحجه مصادف با عید غدیر را تعطیل اعلام می‌کنند. 

تعطیلات نوروز 


تعطیلات نوروز در عراق
نوروز در عراق در گذشته به طور رسمی جزو ایام تعطیل نبوده، اما در یک دهه گذشته و به درخواست جمعی از نمایندگان شهرهای کردنشین و با تصویب نمایندگان مجلس عراق، به عنوان تعطیلی رسمی در تقویم ملی این کشور ثبت شد. تعطیلات نوروز در عراق مانند ایران طولانی مدت نیست  و مردم عراق در این عید، 2 الی 3 روز را جشن می‌گیرند.

سال نو اسلامی 

اول محرم، سال نو هجری قمری است که این روز در عراق به عنوان سال نو اسلامی تعطیل رسمی است و جشن گرفته می‌شود. 

تعطیلات اربعین

در ماه‌های رمضان، محرم و صفر در استان بغداد و 9 استان جنوبی عراق که تراکم مردم شیعه بیشتر است، مردم بسیار کم کار هستند. در این استان‌ها در ایام اربعین مراسم‌‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود. برای مثال در هفته آخر منتهی به اربعین، در شهرهای بغداد، نجف، کربلا، بابِل، ذی‌قار و سایر استان‌های شیعه نشین که در مسیرهای اصلی پیاده‌روی اربعین هستند در حدود یک هفته تعطیل رسمی اعلام می‌شود. البته در ایام اربعین به طور غیر رسمی از دو تا سه هفته مانده به روز اربعین تقریبا استان‌های هم‌جوار کربلا از جمله نجف به صورت نیمه تعطیل در می‌آیند تا بستر حضور میلیون‌ها زائری که برای پیاده‌روی به سمت کربلای معلی حرکت می‌کنند، فراهم شود. 
در ایام اربعین که تراکم جمعیت در عراق بسیار زیاد است، مرزها، گمرک‌ها و برخی از فرودگا‌ه‌های عراق تعطیل یا صرفاً برای سفرهای زیارتی فعالیت می‌کنند که دلیل این تصمیم به مسائل حفاظتی و حفظ امنیت زائران بازمی‌گردد.

سال نو میلادی یا کریسمس

دولت عراق 25 دسامبر مصادف با شروع سال نو میلادی و جشن کریسمس را که از روزهای مهم مسیحیان است، تعطیل رسمی اعلام کرده و مسیحیان عراق این روز را جشن می‌گیرند.

سال نو آشوری

سال نو آشوری همه ساله در اول آوریل در کشورهایی که آشوریان در آن‌ها زندگی می‌کنند برگزار می‌شود. در این روز مردم آشوری لباس‌های رنگارنگ پوشیده و به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

در جدول زیر تعطیلات رسمی در عراق را مشاهده می‌کنید:

روز

مناسبت

توضیحات

1 ژانویه

روز اول سال نو میلادی

-

6  ژانویه

روز ارتش

-

20  مارس

روز اعتدال فصلی

-

21  مارس

نوروز

-

9 آوریل

روز آزادی

جشن سقوط رژیم صدام حسین (کردستان عراق)

17 آوریل

روز FAO

-

1 می

روز کارگر

-

20 جوئن

انقلاب ژوئن

-

14 جولای(ژوئیه)

روز جمهوری

-

8  آگوست

روز آتش بس جنگ ایران و عراق

-

22 سپتامبر

روز اعتدال فصلی

-

3 اکتبر

روز استقلال عراق

استقلال از بریتانیا در سال 1932 میلادی

10 دسامبر

روز پیروزی

روز شکست داعش در سال 2017

21  دسامبر

انقلاب دسامبر

-

25  دسامبر

جشن کریسمس

جشن میلاد حضرت مسیح

1 محرم

شروع سال نو اسلامی

-

10 محرم

عاشورا

-

12 ربیع الاول

میلاد پیامبر

-

1 شوال

عید سعید فطر

3 روز تعطیلی

10 ذی‌الحجه

عید قربان

4 روز تعطیلی

 

مناسبت‌هایی ویژه در اقلیم کردستان

 • 10 فوریه: روز اتحاد نویسندگان کرد
 • 18 فوریه: روز اتحاد دانشجویان کرد
 • 1 مارس: یادبود مرگ مصطفی بارزانی
 • 7 مارس: آزادسازی شهر سلیمانیه
 • 8 مارس: روز زن
 • 10 مارس: روز لباس کردی 
 • 13 مارس: آزادسازی شهر دهوک
 • 16 مارس: بمباران شیمیایی حلبچه
 • 20 مارس: آزادسازی شهر کرکوک
 • 1 آوریل: سال نو آشوریان
 • 14 آوریل: بزرگداشت نسل‌کشی انفال علیه مردم کردستان
 • 16 آوریل: بزرگداشت شهدای بمباران شیمیایی «بالیسان» و «شیخ وسانان» 
 • 25 آوریل: اولین سالگرد کابینه کرد (1993)
 • 13 ژوئن: سقوط شهر سلیمانیه و روز شهدا
 • 11 دسامبر: تأسیس اتحادیه زنان کرد 
لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید