اقامت در عراق

صدور ویزای عراق در شرایط کرونا

صدور ویزای عراق در شرایط کرونا

با شیوع ویروس کرونا در جهان، قوانین سفت و سختی برای ورود و خروج  از کشور و همچنین مبادلات تجاری وضع و اجرا می‌شود. در ابتدای شیوع این ویروس و در دوره پیک آن، مرزهای عراق برای حدود 3 ماه بسته و پس از آن نیز در روزهای خاص و با قوانین ویژه رفت و آمد به این کشور از سرگرفته شد.

در این بین صدور ویزاهای توریستی و زیارتی هم به حالت تعلیق درآمد و حتی دولت عراق اعلام کرد که برای ماه محرم ویزای زیارتی برای ورود به عراق صادر نمی‌شود، اما در موارد خاصی می‌توان ویزای کوتاه یا بلندمدت برای ورود به عراق دریافت کرد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:
-    اگر در پروژه‌ای از نوع سرمایه‌گذاری در عراق حضور دارید، باید نماینده شخص سرمایه‌گذار درخواستی را به هیئت سرمایه گذاری عراق ارائه دهد و در همان روز، نامه‌ای به نام شما و خطاب به سفارت و وزارت امورخارجه در تهران صادر و برایتان از طریق پست الکترونیک فرستاده می‌شود و می‌توانید با مراجعه به بخش کنسولی سفارت عراق جهت دریافت ویزا (با در دست داشتن شماره و یا تصویر نامه هیئت سرمایه گذاری) اقدام کنید.
-    اگر پروژهای که در آن حضور دارید از نوع سرمایه گذاری نیست، اما کارفرمای اصلی دولتی دارد و شما با پیمانکار پروژه یعنی بخش خصوصی عراقی طرف قرارداد هستید، برای دریافت ویزا پیمانکار درخواستی را به کارفرمای دولتی خود ارائه میدهد و کارفرما برحسب ضرورت حضور شما در پروژه، معرفی نامه‌ای را به اداره کار استان و سپس اداره کار، نامه‌ای را به اداره اقامت استان و اداره کل اقامت وزارت کشور عراق ارسال و در پی آن اداره کل اقامت بغداد، نامه ای را به سفارت ارسال خواهد کرد و می‌توانید با مراجعه به سفارت وطبق روال حالت اول ویزایتان را دریافت کنید.
-    در صورتی که در پروژه‌ای خصوصی در عراق فعالیت دارید و کارفرمای اصلی، پیمانکار خصوصی و یا شخص باشد، ایشان با مراجعه به اداره کار استان، فرم مخصوصی را که شامل مشخصات خود و شما و همراهان است را تکمیل و کپی رنگی پاسپورت متقاضیان ویزا را ارائه می‌دهد و پس از پرداخت مبالغ مورد نیاز (رسومات)، نامه ای از اداره کار استان به اداره اقامت استان و متعاقبا به اداره کل اقامت بغداد ارسال و الباقی امور نیز طبق روال حالت دوم تا مرحله اخذ ویزا صورت خواهد گرفت.

توجه: طبق بخشنامه‌های جدید، آزمایش‌های خون و PCR (تست کرونا)، قبل و یا بعد از ورود به عراق الزامی است، اما بهتر است این آزمایش را در ایران و پیش از عزیمت به عراق انجام دهید و نتیجه آن را به تایید سفارت عراق برسانید. از زمان انجام آزمایش نباید بیش از 72 ساعت گذشته باشد. همچنین آزمایش خون جهت تشخیص بیماری‌های هپاتیت، کبد و مالاریا را تا ده روز پس از ورودتان به عراق باید انجام داده و مهر آزمایشگاه در پاسپورتتان درج شود و کپی مهر مندرج در پاسپورت را همان روز به اداره اقامت استان محل پروژه تحویل دهید.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید