ویژگی های جغرافیایی

آب و هوای کشور عراق

آب و هوای کشور عراق

آب و هوای کشور عراق (به جز قسمت شمالی آن) عمدتاً بیایانی با زمستان‌های خنک و گاه سرد و تابستان‌های خشک و گرم است. دمای هوا در تابستان در بیشتر مناطق این کشور به 40 درجه سانتیگراد و حتی در برخی مناطق به 48 درجه هم می‌رسد.

دمای هوا به ندرت در زمستان بالاتر از 21 درجه است و در شرایط سخت، روزها بین 15 تا 19 درجه و شب‌ها بین 2 تا  5 درجه است. مناطق کوهستانی شمال، اغلب زمستان‌های سرد با بارش برف و باران دارد که گاهی موجب طغیان رودخانه‌ها نیز می‌شود. به‌طور معمول، بارندگی در این کشور کم است. در بیشتر مناطق عراق، بارش سالانه کمتر از 250 میلی‌لیتر است. این بارش‌ها هم بیشتر در زمستان رخ می‌دهد. بارش‌های تابستانی به جز در قسمت شمالی کشور بسیار به ندرت اتفاق می‌افتنبه طور کلی کشور عراق از نظر آب و هوا و اقلیم، به سه بخش تقسیم می‌شود:

ناحیه شمالی

 این منطقه که نواحی کوهستانی را در بر می‌گیرد، دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است. این منطقه دارای زمستان‌های سرد، طولانی و پر برف و تابستان‌های معتدل و گرم است. بارش باران در این منطقه نسبت به سایر مناطق عراق بیشتر بوده و ممکن است به 1000 میلی‌متر در سال هم برسد.

ناحیه مرکزی و جنوب غربی

هرچه از شمال عراق به جنوب آن برویم، بر گرمی هوا افزوده شده و جنوب و جنوب غربی کشور تحت تأثیر بادهای گرم و خشک عربستان قرار دارد. این ناحیه دارای تابستان‌های گرم وخشک و طولانی است و گرم‌ترین ماه‌های سال، حدفاصل اردیبهشت تا شهریور است. میزان بارش در این منطقه در کوهپایه‌ها حدودا300 میلیماست ولی در جلگه‌های جنوبی بیش از 120 تا 250 میلیمتر نیست.

ناحیه جنوب شرقی

در این ناحیه، به خاطر وجود آب و هوای خلیج فارس، هوای گرم و مرطوبی حاکم است. به طوری‌که درجه حرارت هوا به بیش از50 درجه می‌رسد. این ناحیه دارای تابستان‌های گرم وزمستان‌های متعادل است. تقریباً 90 درصد بارش‌ها در عراق بین ماه‌های نوامبر تا آوریل ( آبان تا اردیبهشت) اتفاق می‌افتد که بیشینه بارش در این ماه‌ها، بین دسامبر تا مارس (آذر تا اسفند) است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید