بورس

بازار سهام عراق

بازار سهام عراق

بازار سهام به عنوان واسطه‌ای میان سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان، یکی از مهم‌ترین بازارهای مالی به شمار می‌رود.

بر این اساس افراد مختلف اعم از سیاست‌مداران و تصمیم‌سازان اقتصادی، سرمایه‌گذاران خرد و کلان، تولیدکنندگان و... به پایش مستمر این بازار می‌پردازند. علاوه بر این، با توجه به اینکه این بازار به سرعت از تحولات سیاسی و اقتصادی تاثیر می‌پذیرد به خوبی می‌تواند نشانگر وضعیت اقتصادی باشد. بر این اساس در این نوشتار تلاش شده است تصویری کلی از بازار سهام عراق ارائه شود که عمر آن کمتر از 14 سال است و در مقایسه با بورس بسیاری از کشورها در منطقه نوپا محسوب می‌شود و حتی ساختارهای آن نیز به صورت کامل شکل نگرفته است.
بورس عراق (ISX)  بر اساس دستورالعمل شماره 74 در 18 ماه آوریل سال 2004 تاسیس شد و از 24 ماه ژوئن سال 2004 رسما فعالیت خود را آغاز کرد. اصول بنیادین بورس عراق به شرح زیر است:
1. دفتر مرکزی بورس عراق در بغداد واقع شده‌ است و این حق را دارد که در سایر شهرهای عراق شعب جدیدی را تاسیس کند.
2. بورس عراق قوانین عملیاتی مختص به خود را دارد که این قوانین مستقل از قوانین مربوط به کارگزاری‌ها است و اخیرا نیز مقررات جدیدی برای این بورس وضع شده است.
3. بورس عراق شخصیت حقوقی کاملا مستقلی از بورس بغداد دارد و هیچ تعهدی در قبال بدهی‌های آن سازمان یا مقررات اجباری آن ندارد.
4. بورس عراق متعهد شده است که یک محیط تجاری شفاف، آزاد و رقابتی را برای مشتریان خود فراهم کند.
5. بورس عراق از نظر مالی و اجرائی مستقل از دولت عراق و وزارت اقتصاد این کشور است. بورس عراق به عنوان یک نهاد غیردولتی سازماندهی شده است که مالکیت آن متعلق به اعضایش، یعنی کارگزاران، است. این سازمان توسط کمیسیون اوراق قرضه عراق قانونگذاری می‌شود و رویه‌های عملیاتی وضع شده توسط این کمیسیون را بکار می‌بندد.
6. بورس عراق این حق را دارد که در صورت لزوم طرح دعوی و شکایت کند و شکایت خود را نزد مقامات رسمی ببرد. رئیس هیات مدیره در مورد چنین موضوعاتی اظهار نظر می‌کند.
7. هیات مدیره بورس عراق در سال 2004 و بر اساس دستورالعمل شماره 74 تشکیل شد. اعضای این هیات مدیره رسما بورس عراق را در ماه ژوئن سال 2004 بازگشائی کردند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید