اقتصادی و تجاری

عراق پیش فروش نفت را آغاز کرد

عراق پیش فروش نفت را آغاز کرد

وزارت نفت عراق اعلام کرد که این کشور به دنبال امضای نخستین قرارداد پیش‌پرداخت نفت خام خود برای تقویت منابع مالی است.

به گزارش عراق یار به نقل از رویترز، براساس نامه ارسال‌شده توسط سازمان دولتی بازاریابی نفت عراق موسوم به سومو (SOMO) به مشتریان خود، عراق به دنبال پیش‌پرداخت پنج ساله از ژانویه 2021 تا دسامبر 2025 است تا با محموله‌های نفت خام بصره بازپرداخت شود.
یک مقام وزارت نفت عراق این سند را تأیید کرد. در نامه 23 نوامبر (سوم آذرماه) سومو اعلام کرده است که پیشنهاد طرف‌های قرارداد احتمالی را تا 27 نوامبر (هفتم دیماه) ساعت 16 به وقت بغداد می‌پذیرد.
وی گفت: قرارداد پیشپرداخت محموله‌های نفت خام بخشی از طرحی فوری برای تقویت بودجه دولت و غلبه بر بحران مالی است.
این مقام عراقی افزود: در قبال اوپک تعهدهایی برای کاهش تولید داریم، این در حالی است که باید بدهی‌های شرکت‌های خارجی را بازپرداخت کنیم و اقتصاد خود را سر پا نگه داریم و به همین دلیل به پول بخشی از فروش نفت خود به‌صورت پیش‌پرداخت نیاز داریم.
به دنبال سقوط تقاضای نفت در پی همهگیری ویروس کرونا سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه، در نیمه نخست سال تولید خود را به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش دادند.
بر اساس توافق کاهش تولید اوپک پلاس، این ائتلاف قرار است از ژانویه تولید خود را 2 میلیون بشکه در روز افزایش دهد، اما اوپک پلاس در حال بررسی به تأخیر انداختن این افزایش یا کاهش بیشتر تولید است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید