تحولات روز عراق

فواد حسین: تیم بایدن از جزئیات اوضاع عراق کاملا آگاه است

فواد حسین: تیم بایدن از جزئیات اوضاع عراق کاملا آگاه است

وزیر امور خارجه عراق، تغییرات در کاخ سفید را برای کشورش مهم دانست و گفت که تیم «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب آمریکا از جزئیات پرونده و اوضاع عراق کاملا آگاه است.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، «فواد حسین» در گفت وگو با رسانه‌های عراق تصریح کرد: تغییر در واشنگتن مهم است و کسانی که به قدرت می‌رسند و روابط خارجی در کاخ سفید را برعهده می‌گیرند، از پرونده عراق آگاه هستند، زیرا بایدن که رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود، پرونده عراق را هنگامی که معاون «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین این کشور بود، به مدت نزدیک به هشت سال به دست داشت.
وزیر خارجه عراق گفت: بایدن به طور مفصل از اوضاع عراق آگاه است و بارها از کشور ما و منطقه کردستان در زمانی که سناتور یا معاون رئیس جمهوری بود، دیدن کرده است.
فواد حسین درباره «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه دولت بایدن نیز گفت: کسی که پست وزارت خارجه را در دولت آمریکا عهده‌دار خواهد شد، دوست شخصی من است که از اوضاع عراق و به طور کلی منطقه آگاه است؛ این موضوع درخصوص مشاور امنیت ملی دولت بایدن هم صدق می‌کند. به طور خلاصه، همه کسانی که ماموریت‌های خود را به دست خواهند گرفت، از اوضاع عراق و منطقه مطلع هستند، لذا بعید نیست که روابط نرم‌تر باشد، زیرا سیاست دمکراتها در خاورمیانه شناخته شده است و ما آماده تحکیم روابط با واشنگتن هستیم.
وزیر خارجه عراق درباره قراردادهای تسلیحاتی با روسیه در جریان سفر جاری خود به مسکو گفت: ما به جزئیات این مسئله نپرداختیم و نمی‌دانم که چرا این امر بزرگنمایی رسانه‌ای شد. آنچه درباره آن صحبت شد، این است که وزیر دفاع عراق از روسیه دیدن خواهد کرد و خرید سلاح از محورهای گفت وگو در این سفر خواهد بود؛ علاوه بر محورهای دیگری نظیر آموزش و همکاری نظامی و تداوم نبرد علیه «داعش». مسئله تسلیحاتی را به وزیر دفاع واگذار کردم که از روسیه دیدن خواهد کرد.
وزیر خارجه عراق سه شنبه گذشته برای دیدار دو روزه با مقامات عالی‌رتبه روس درباره همکاری‌های اقتصادی، نفتی، تسلیحاتی و تداوم مبارزه با تروریسم به مسکو سفر کرده بود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید