اقتصادی و تجاری

عراق در تدارک تولید برق هسته ای

عراق در تدارک تولید برق هسته ای

کمیسیون نفت و انرژی پارلمان عراق، ایده ساخت راکتور هسته‌ای برای تولید انرژی برق را با مسئولان ذیربط بررسی کرد.

به گزارش عراق یار ، پایگاه اطلاع‌رسانی پارلمان عراق اعلام کرد که کمیسیون نفت و انرژی پارلمان به ریاست «هیبت الحلبوسی» و دیگر اعضا، میزبان مسئولان متخصص در زمینه انرژی هسته‌ای و محیط زیست برای بررسی موضوع تولید انرژی برق با احداث راکتوری هسته‌ای بود.
در این نشست که «عقیل مریوش» ناظر سازمان انرژی هسته‌ای و مسئول ارتباط با «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» و «محمد علیوی» معاون رئیس ستاد نظارت ملی و «جاسم الفلاحی» نماینده فنی وزارت بهداشت و محیط زیست عراق حضور داشتند، موضوع تولید انرژی‌های پاک از طریق احداث یک راکتور هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز و آثار و پیامدهای مثبت و منفی این پروژه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این نشست، رئیس و اعضای کمیسیون نفت و انرژی پارلمان عراق سوالات خود درباره فواید اقتصادی و پیامدهای این پروژه در زمینه سلامتی و نیز جنبه‌های مالی و اقتصادی اجرای پروژه را مطرح کردند.
الحلبوسی در پایان گفت که کمیسیون متبوع وی پاسخ‌ها و جزئیات پروژه و همه مسائل مربوط به آن را در نشست‌های آینده خود مورد بحث و گفت وگو قرار خواهد داد.
پیش از این «کمال حسین لطیف» رییس هیات کنترل مواد رادیواکتیو عراق تصریح کرده بود که پنج کشور کره جنوبی، روسیه، آرژانتین، فرانسه و آمریکا نامزد ساخت راکتور هسته‌ای در عراق هستند. 
وی افزوده بود که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق در جریان سفر دوره‌ای اخیر خود موضوع احداث راکتور هسته‌ای در کشورش را با مقامات فرانسه مورد بحث و تبادل نظر قرار داده بود.
لطیف به فواید اقتصادی زیاد احداث راکتور هسته‌ای برای عراق در زمینه‌های مختلف اشاره کرده و گفته بود که ساخت بیمارستان پزشکی هسته‌ای سود زیادی برای بخش دولتی با مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی خواهد داشت.
وی همچنین یادآورشده بود که محل‌های آماده زیادی برای احداث راکتور در صورت توافق عراق با یکی از کشورها برای احداث آن وجود دارد و عراق درصدد آموزش نیروی انسانی بومی لازم و ماهر همزمان با احداث راکتور خواهد بود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید