روابط ایران و عراق

بررسی گشایش گذرگاه مرزی جدید میان ایران و کردستان عراق

بررسی گشایش گذرگاه مرزی جدید میان ایران و کردستان عراق

هیاتی از استان «حلبچه» در اقلیم کردستان عراق در دیدار با رئیس اداره گذرگاه‌های مرزی این کشور درخواست خود برای گشایش گذرگاه مرزی جدیدی با ایران را بررسی کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از رسانه های عراقی، در بیانیه اداره گذرگاههای مرزی عراق آمده است: هیاتی رسمی از استان حلبچه در اقلیم کردستان عراق ذیربط در امور گذرگاههای مرزی عصر دوشنبه با سرلشکر «عمر عدنان الوائلی» رئیس اداره گذرگاه‌های مرزی عراق دیدار کرد.
این بیانیه افزود: در این دیدار، درخواست هیات یاد شده برای گشودن یک گذرگاه مرزی برای مبادله تجاری با جمهوری اسلامی ایران در جهت خدمت به مردم «حلبچه» مورد بحث قرار گرفت تا فرصتی واقعی برای کار مردم این استان و بهبود شرایط زندگی آنها برای از بین بردن بیکاری و به کارگیری نیروی کار فراهم شود.
سرلشکر الوائلی گفت: اداره گذرگاه‌های فدرال پس از ارائه موضوع به مراجع تصمیم گیر، گام های جدی در مورد این پیشنهاد را بر خواهد داشت و همچنین درخواست را ارزیابی و با ارائه آن در جلسه هیئت مدیره اداره گذرگاه‌های فدرال، مسیرهای رسمی را دنبال خواهد کرد تا تصمیم های لازم توسط اعضا گرفته شود.
به گفته این مقام اداره متبوع او گام های بعدی را با ارسال تیم های فنی به گذرگاه پیشنهادی و ارائه مطالعه امکان سنجی اقتصادی و اجتماعی آن برداشته و نتایج را به مراجع عالی دولتی برای تصمیم گیری مناسب ارایه خواهد کرد.
اقلیم کردستان عراق هم اکنون دارای چهار مرز رسمی با جمهوری اسلامی ایران شامل «حاج عمران»، «باشماق»، «گرمیان»، «پرویزخان» و یک گذرگاه با ترکیه با نام «ابراهیم خلیل» است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید