اقتصادی و تجاری

توافق عراق با لبنان برای فروش نفت در سال آینده میلادی

توافق عراق با لبنان برای فروش نفت در سال آینده میلادی

وزارت نفت عراق از توافق برای فروش مقادیری نفت سیاه (مازوت) به لبنان برای تامین بخشی از نیاز این کشور به سوخت در سال 2021 میلادی خبر داد.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، در بیانیه وزارت نفت عراق آمده است که «احسان عبدالجبار اسماعیل» وزیر نفت عراق امروز در جریان دیدار «ریمون غجر» وزیر انرژی و آب و برق  لبنان بر تمایل بغداد برای تقویت روابط دوجانبه با لبنان و توسعه افق های همکاری و ایستادن در کنار ملت این کشور تاکید کرد.
وی افزود: توافق شد که در سال 2021 مقادیر محدودی نفت سیاه مازاد نیاز پالایشگاه های عراق به قیمت بازار جهانی به لبنان فروخته شود که حجم آن بعدا اعلام خواهد شد.
وزیر نفت عراق تصریح کرد: این مقدار نفت سیاه بخشی از نیاز لبنان به سوخت برای تولید برق را تامین می کند و عراق از صادرات این نوع سوخت درآمد کسب خواهد کرد.
وزیر انرژی و آب لبنان نیز ضمن اشاره به این توافق گفت: مسئولان ذیربط در دو وزارتخانه سازوکارهایی را برای اجرای توافق دوجانبه ایجاد خواهند کرد.
وی همچنین از نقش عراق در ایستادن در کنار مردم لبنان قدردانی کرد.
هیات لبنانی متشکل از شماری از مسئولان وزارت انرژی و آب و برق عراق صبح امروز وارد بغداد شد.
در سایه بحران مالی و اقتصادی شدید لبنان و وقوع حادثه انفجار بیروت، عراق مقادیری کمک در قالب سوخت، گندم و تجهیزات پزشکی به لبنان کرد.
وزیر نفت عراق درپی انفجار بیروت گفته بود که این کمک های سوختی در راستای دستور نخست‌وزیر کشورش مبنی بر ایستادگی در کنار برادران لبنانی پس از این فاجعه راهی لبنان ‌شد.
وزارت بهداشت عراق نیز به منظور حمایت پزشکی در نتیجه فاجعه انفجار بندر بیروت، 20 تن دارو و لوازم بهداشتی به لبنان ارسال کرد.
در راستای این کمک ها، عراق همچنین برای همدردی با مردم و دولت لبنان با بیش از 13 هزار تن گندم به این کشور کمک کرد.
در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش‌زا در بندر بیروت در 14 مرداد 99، انفجار مهیبی روی داد که در اثر آن، شمار زیادی از شهروندان لبنانی کشته و زخمی شدند و خسارت مالی هنگفتی به بار آمد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید