اقتصادی و تجاری

امضای قرارداد احداث پروژه بندر بزرگ فاو با شرکت «دوو» کره

امضای قرارداد احداث پروژه بندر بزرگ فاو با شرکت «دوو» کره

وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که این وزراتخانه یکشنبه آتی قراراداری را با شرکت «دوو» کره جنوبی جهت احداث بندر بزرگ فاو با حضور مصطفی کاظمی  نخست وزیر و ناصر الشبلی وزیر حمل ونقل عراق امضا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الصباح، از سوی دیگر فرحان الفرطوسی مدیر کل شرکت بنادر عراق گفت: پروژه بندر بزرگ فاو براساس استاندارادها و طرح های تایید شده توسط شرکت مشاور ایتالیایی اجرا خواهد شد.
الفرطوسی با اشاره به اینکه این پروژه پانزده هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد، افزود: ارزش این قراداد که اختیار امضای آن با شرکت دوو کره جنوبی به نخست وزیری و وزارت حمل و نقل سپرده شده، به دو میلیارد و 625 میلیون دلار می رسد و شامل احداث 90 اسکله است که پنجاه مورد از آنها برای کانتینرها، 12 مورد برای محموله های عمده و تعدادی دیگر برای اسکله های نفتی با ظرفیت دو میلیون کانتینر در سال و حداکثر سه میلیون کانتینر است.
مدیرکل شرکت بنادر عراق بیان کرد: اعتبار اجرای این پروژه تا اواسط سال 2022 یا بیشتر تامین شده که 400 میلیارد دینار آن از طریق قانون استقراض مصوب مجلس و بیش از 600 میلیون دینار نیز در بودجه تامین شده است.
بندر بزرگ فاو  در جنوب استان بصره عراق است و ظرفیت برنامه ریزی شده این بندر به سالانه 99 میلیون تن تخمین زده می شود و با احداث آن به یکی از بزرگترین بنادر مشرف بر آب های خلیج فارس و دهمین بندر از نوع خود در سطح جهان تبدیل خواهد شد.
سنگ بنای احداث این بندر پنجم آوریل 2010 گذاشته شد. این بندر در منطقه «رأس البیشه» قرار دارد و احداث آن باعث تغییر نقشه حمل و نقل دریایی جهانی می شود و پروژه ای راهبردی است که شرق را از طریق عراق ، ترکیه و سوریه به اروپا متصل می کند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید