تحولات روز عراق

بخش دیگری از طاق کسری فروریخت

بخش دیگری از طاق کسری فروریخت

برخی افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی عراق تصاویری از طاق کسری در بغداد منتشر کرده و نوشته‌اند همزمان با آغاز سال 2021 بخشی از سقف این بنای تاریخی فروریخته است.

دوستداران میراث عراق نیز در نقد عملکرد دولت عراق در نگهداری از این بنای تاریخی، به بی‌توجهی این نهاد نسبت به این بنای مهم اعتراض کرده‌اند. 
از سال‌ها قبل صحبت‌هایی درباره همکاری بین ایران و عراق برای مرمت این بنای فاخر در میان مسئولان ایرانی و عراقی زده می‌شد اما اتفاق نیفتاد. حتی باستان شناسان ایرانی بارها از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا نسبت به مرمت این بنای تاریخی در همکاری بین دو کشور رایزنی شود. چرا که طاق کسری به اعتقاد آنها به مرمت اضطراری نیاز دارد و هر بار بخشی از آن فرو می‌ریزد.
در سال 98 حسن یعقوبی، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری عراق از آمادگی کشورش برای مرمت و بازسازی طاق کسری خبر داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز برای کمک به مرمت این بنای تاریخی موافقت کرده است.
پیش از این ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی درباره پیگیری پیشنهاد قبلی عراق درباره مرمت «ایوان مدائن» طاق کسری گفته بود: ایران برای مرمت این آثار باستانی قبلاً هم اعلام آمادگی کرده بود، اما شرط آن‌، تأمین هزینه‌های متخصصان ایرانی از سوی عراق است که اگر این شرایط از سوی آن‌ها فراهم شود، ایران در این باره اقدام خواهد کرد.
طاق کسری یا ایوان مدائن مشهورترین بنای بازمانده از دوران ساسانی است که در مدائن و حدود 40 کیلومتری جنوب بغداد، در ساحل شرقی رود دجله قرار دارد. تاریخ ساخت آن 550 میلادی ذکر شده است، این بنا از آجر و گچ ساخته شده و 30 متر بلندی دارد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید