اقتصادی و تجاری

شرکت نفت هند، اولین محموله نفتی بصره مدیوم را از عراق خریداری می کند

شرکت نفت هند، اولین محموله نفتی بصره مدیوم را از عراق خریداری می کند

سنگاپور / دهی نو – شرکت نفت هند (IOC)، بزرگ‌ترین پالایشگاه کشور، طبق اطلاعات به‌دست‌آمده از ردیابی کشتی‌ها رفینیتیو ایکون و یک منبع آگاه، اولین محموله‌ی نفت خام تازه‌معرفی‌شده‌ی بصره مدیوم را از عراق بارگیری می‌کند.

اطلاعات نشان می‌دهد که شرکت نفت هند بارگیری را با یک کشتی سوئزگذرِ مینروا کالیپسو انجام داده‌است که بندر جنوبی عراق در بصره را در 4 ژانویه ترک کرده‌است.
انتظار می‌رود که کشتی حوالی 14 ژانویه به شرکت نفتی چنای، زیرمجموعه‌ی شرکت نفت هند (CPCL)، در بندر چنای در جنوب‌شرقی هند برسد.
شرکت بازاریابی نفت دولتی عراق (SOMO) با تفکیک تولیدات نفت سبک بصره به دو گرید، جهت بالا بردن کیفیت، نفت خام ترش جدید را در ژانویه راه‌اندازی کرد.
منبع خاطرنشان کرد: «از امسال شرکت نفت هند هر سه گرید را دریافت می‌کند – بصره سبک، بصره مدیوم و بصره سنگین – به میزان دردسترس بودن تأمین‌کننده بستگی دارد». و افزود که یک میلیون بشکه از نفت خام بصره مدیوم به CPCL می‌رود.
در کنار شرکت نفت چنای، شرکت نفت هند حدود یک‌سوم از 5 میلیون بشکه ظرفیت پالایشی هند را در اختیار دارد.
این شرکت در بیانیه‌ای به رویترز گفت: «CPCL پیش از این نیز بصره سبک و بصره سنگین را از عراق تهیه می‌کرد، اما تهیه‌ی بصره مدیوم از عراق به‌تازگی اتفاق افتاده‌است؛ پس از معرفی این گرید توسط تأمین‌کننده‌ی SOMO برای اولین بار.
پس از اینکه سازمان اپک و متحدانش بر سر افزایش 500 هزار بشکه‌ای ژانویه توافق کردند، عراق با معرفی بصره مدیوم صادرات نفتی‌اش را افزایش داد.
شرکت تحلیلی کپلر می‌گوید: «بصره مدیوم به پوشش شکافی که کمبودهای جهانی نفت سنگین به‌دلیل تحریم‌های ایران و ونزوئلا و کمبود تولید در کلمبیا و مکزیک و سهمیه‌بندی‌های اپک به‌همراه داشته‌است، کمک می‌کند». (ویرایشِ استیو اورلوفسکی)
 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید