اقتصادی و تجاری

تمهیدات جدید دولت عراق برای جلوگیری از فساد در بنادر

تمهیدات جدید دولت عراق برای جلوگیری از فساد در بنادر

چند ماه پس از اقدام بی سابقه دولت عراق برای کنترل گذرگاه های مرزی و اعزام نیروهای ارتش به این گذرگاه ها برای بستن دست مفسدان اقتصادی، بغداد با یک شرکت تخصصی امنیتی بین المللی در این باره قرارداد بسته است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، «فرحان الفرطوسی»، مدیر شرکت بنادر عراق، در مصاحبه ای تأکید کرد که با یک شرکت تخصصی جهانی در عرصه مدیریت بنادر و بهبود امنیت آنها و کنترل هرگونه عملیات شبهه ناک قرارداد بسته شده است.
او گفت که طی دو ماه آینده همه تدارکات لازم برای تحکیم امنیت بنادر عراق و کنترل کامل همه عبور و مرورها انجام می شود.
سال گذشته مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در راستای تحکیم قدرت حکومت بر گذرگاه های مرزی و گمرکی کشور دستور عزل و نصب های گسترده در بنادر عراق در استان بصره و همچنین الکترونیک کردن مبادلات را صادر کرد.
در پی این تغییرات درآمدهای گمرکی حاصل از بنادر عراق با وجود محدویت های کرونا و بسته بودن گذرگاه های مرزی از 6 میلیارد دینار در ماه ژوئن به 50 میلیارد دینار در ماه نوامبر گذشته رسید.
الفرطوسی تأکید کرد که به موجب توافق نامه «سولو» با سازمان جهانی بنادر، یک پایش امنیتی کامل در بنادر عراق انجام شده تا هرگونه ورود و خروج کالا در بندر زیر نظر باشد.
او گفت که به لحاظ خدماتی هم همه خدمات اداری به جای روش های دستی به صورت الکترونیک انجام می شود که این خود موجب شفاف سازی و کاهش موارد فساد می شود.
الفرطوسی پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری میلادی شرکت طرف قرارداد و سازمان بنادر و دستگاه های امنیتی ذی ربط و همچنین همه گذرگاه های مرزی کشور به یک سامانه مشترک الکترونیکی متصل شوند.
او گفت که در حال حاضر شرکت های ریا و منارة ام قصر در حال اجرای طرح الکترونیک سازی بخش های اداری بنادر عراق هستند.
پیش از این کمیسیون اقتصادی مجلس عراق پیش بینی کرده بود که با تمهیدات در حال انجام درآمدهای گمرکی عراق به 12 هزار میلیارد دینار (حدود 8.5 میلیارد دلار) برسد و دومین منبع درآمد دولت بعد از نفت شود.
«مظهر محمد صالح»، مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق، نیز تأکید کرده بود که درآمدهای غیر نفتی عراق 6-7 درصد بودجه را تأمین می کند و دولت درصدد است که با افزایش مالیات و عوارض گمرکی سهم این درآمدها را به 25 درصد برساند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید