اقتصادی و تجاری

رایزنی های اردن و عراق برای تسریع در اجرای پروژه های عمرانی

رایزنی های اردن و عراق برای تسریع در اجرای پروژه های عمرانی

«بشر الخصاونه»، نخست‌وزیر اردن بر اهمیت همکاری در تسریع اجرای پروژه‌های راهبردی میان اردن و عراق از جمله پروژه ساخت شهرک صنعتی مرزی و خط لوله نفت عراق تاکید کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، الخصاونه در دیدار با «منهل عزیر»، وزیر صنایع و معادن عراق که با حضور «مها العلی»، وزیر صنعت، تجارت و خواروبار اردن برگزار شد، با اشاره به اهتمام شایان دو کشور به اجرای دو پروژه راهبردی، بر اهمیت پروژه خط لوله نفت بصره-بندر عقبه اردن-مصر تاکید کرد و افزود: این پروژه دروازه صادراتی برای عراق فراهم می‌کند و اردن نیز می تواند بخشی از نیازهای نفتی خود را تامین کند همچنین این پروژه می تواند به ایجاد مناطق لجستیک و صنایع پتروشیمی در سه کشور منجر شود
نخست وزیر اردن در ادامه بر اهمیت اتخاذ اقدامات لازم برای آغاز اجرای فوری و عملی ساخت شهرک صنعتی مرزی میان عراق و اردن و فعال‌سازی نقل و انتقالات و ترانزیب کالاها و انجام سرمایه‌گذاری مشترک تاکید کرد.
وی بر اهتمام رهبران سه کشور به سازوکار همکاری راهبردی اردن-مصر و اردن و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری تاکید کرد.
از سوی دیگر، وزیر صنایع عراق بر اهتمام طرف عراقی به برپایی پروژه‌های مشترک و راهبردی میان دو کشور و مصر در راستای تقویت همکاری تجاری و سرمایه‌گذاری تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه شمار زیادی از کارخانه‌های دولتی در عراق برای سرمایه‌های بخش خصوصی عرضه شده است و از عراق از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اردن در آن استقبال می کند، اظهار داشت: به زودی وزیر صنایع اردن در راس هیاتی از فعالان بخش خصوصی این کشور به بغداد سفر خواهد کرد تا درباره زمینه‌های همکاری مشترک و تسریع در هموارسازی موانع فرا روی تجارت فیمابین گفت‌وگو و تبادل نظر کند.
«حیدر العذاری»، سفیر عراق در امّان پیشتر حجم سرمایه‌گذاری‌های عراق در اردن را 18 میلیارد دلار اعلام کرده و افزوده بود این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های صنایع، املاک، بیمارستانی و بخش مالی و بانکی انجام شده است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید