روابط ایران و عراق

توافق ایران و عراق بر سر تشکیل دادگاه های تجاری

توافق ایران و عراق بر سر تشکیل دادگاه های تجاری

یک مقام مسئول گفت: «توافق‌نامه‌ای که در سفر اخیر رئیس قوه‌ی قضاییه‌ی ایران به عراق امضا شده‌است، مربوط به تشکیل دادگاه‌های تخصصیِ باصلاحیت در اختلافات اقتصادی و تجاری مربوط به اتباع دو کشور است».

به گزارش عراق یار به نقل از عراق بیزینس نیوز، علی باقری کنی، رئیس شورای عالی حقوق بشر قوه‌ی قضاییه‌ی ایران شنبه شب در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی، نتایج سفر اخیر حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌ی قضاییه‌ی ایران، به عراق را برجسته کرد.
وی گفت: «در تفاهم‌نامه‌ای که در این سفر امضا شده‌است، بر لزوم برنامه‌هایی جهت اطلاع شهروندان و بازرگانان دو کشور از مقررات تجارت تأکید شده‌است تا از تبدیل پرونده‌های قضایی به پرونده‌های کیفری جلوگیری شود».
باقری کنی خاطرنشان کرد: «براساس این تفاهم‌نامه، ایران و عراق توافق کرده‌اند که دادگاه‌های تخصصی را در پایتخت‌ها و استان‌های مرزی تشکیل دهند تا درمورد مسائل اقتصادی و تجاری کار کنند». وی افزود که تصمیم جدید تأثیرات مثبتی بر کار فعالان اقتصادی خواهد داشت.
به دنبال سفر قاضی عالی ایرانی، عراق مقدماتی را برای بازگشایی چندین گذرگاه مرزی برای حمل کالاهای ایرانی با حمل‌ونقل زمینی فراهم کرد.
ایران و عراق برای افزایش ارزش مبادلات تجاری دوجانبه سالانه 20 میلیارد دلار هدف‌گذاری کرده‌اند.
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در اوایل ماه جاری در دیدار با فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق در تهران، حمایت تهران را از مشارکت عراق در تعامل منطقه‌ای ابراز کرد و سهم همسایه‌ی عرب خود را در مناسبات سیاسی و امنیتی منطقه مهم ارزیابی کرد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید