تحولات روز عراق

حضور پاپ فرانسیس در زیگورات عراق با هدف تقریب مذاهب صورت می گیرد

حضور پاپ فرانسیس در زیگورات عراق با هدف تقریب مذاهب صورت می گیرد

پاپ فرانسیس قرار است هفته آینده هنگام سفر به عراق، یک مراسم دعای بینامذهبی در منطقه بین‌النهرین باستان در اور برگزار کند؛ رویدادی که باستان‌شناسان محلی امیدوارند توجه دوباره‌ای به مکان محترم زادگاه ابراهیم جلب کند.

به گزارش عراق یار به نقل از رویترز ،‌ پس از دهه‌ها جنگ و بی‌ثباتی سیاسی، صنعت گردشگری بین‌المللی عراق متلاشی شد و اور از محبوبیت میان بازدیدکنندگان غربی در دهه‌های 1970 و 1980 افتاد. بحران ویروس کرونا اکنون گردشگران محلی را نیز دور نگه می‌دارد.
این مکان که در حدود 300 کیلومتری جنوب پایتخت بغداد واقع شده‌است، شامل یک زیگورات به سبک هرمی و یک مجتمع مسکونی مجاور و همچنین معابد و کاخ‌ها است.
حدود 100 سال پیش توسط لئونارد وولیِ انگلیسی کشف شد و گنجینه‌هایی پیدا شد که با آن‌هایی که در مقبره‌ی توتانخامن در مصر پیدا شده بودند، رقابت می‌کرد. اما از آن موقع
کار کمی در یکی از کهن‌ترین شهرهای دنیا انجام شده‌است؛ جایی که شهرنشینی، نوشتن و شکل‌گیری دولت مرکزی آغاز شد.
طبق گفته‌ی علی کاظم غانم، مدیر هیئت عتیقه و میراث ایالتی، قدمت این مجموعه در کنار زیگورات به حدود 1900  سال قبل‌ازمیلاد برمی‌گردد.
ابراهیم، پدر یهودیت، مسیحیت و اسلام در سفر پیدایش کتاب مقدس توصیف شده‌است که قبل از اینکه خداوند از او بخواهد ملت جدیدی را در سرزمین کنعان ایجاد کند، در شهر زندگی می کرد.
غانم با اشاره به مجتمع مسکونی گفت «به همین دلیل است که اعتقاد بر این است که این ساختمان یا خانه، خانه‌ی ابراهیم نبی بوده است».
به گفته‌ی غانم، پس از اعلام سفر پاپ فرانسیس، پاپ ژان پل دوم، به عراق به دلیل تسویه‌ی حساب، مسکن در سال 1999 بازسازی شد. اما هنگامی‌که مذاکرات با دولت رهبر وقت عراق، صدام حسین، به پایان رسید، سفر وی لغو شد.
این بار غانم امیدوار است که سفر پاپ فرانسیس توجه بین‌المللی را به این سایت جلب کند، جایی که به گفته‌ی وی برای تأمین هزینه‌های مرمت کاخ‌ها و معابد آن بسیار موردنیاز است.
غانم گفت «نه‌تنها گردشگری، بلکه ما معتقدیم که یک فصل زیارت مسیحی وجود خواهد داشت».
Un Ponte Per، سازمانی مستقر در ایتالیا، با برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل‌متحد در زمینه‌ی کارهای زیربنایی مانند مسیرها، مناطق استراحت و علائم راهنمایی در جهت کمک به بازدیدکنندگان همکاری می‌کند.
جاده‌های اطراف سایت در حال نوسازی است و خطوط برق قبل از سفر پاپ گسترش می‌یابند.
غانم می‌گوید که دولت وی بدون بودجه‌ی کافی، بیشتر محدود به رفع خسارت به محل، مانند حفر سنگر برای هدایت آب باران از ویرانه‌ها، بوده‌است.
اسقف اعظم بصره، حبیب النفالی، بر اهمیت نمادین دیدار پاپ از 5 تا 8 مارس تأکید کرد، زیرا عراق هنوز در حال بهبودی از جنگ علیه دولت اسلامی (داعش) است که تعداد زیادی از میراث مسیحی را نابود کرد.
در این مراسم نماز بینادینی مسیحیان، مسلمانان، مندائی-صبائیان، ایزدیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی حاضر در عراق شرکت می‌کنند.
تمرکز بر هماهنگی بین گروه‌های مذهبی در خدمتی خواهد بود که واتیکان «دعا برای پسران و دختران ابراهیم» نام‌گذاری کرده‌است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید