اقتصادی و تجاری

اعلام آمادگی شرکت های خارجی برای تولید برق از زباله در عراق

اعلام آمادگی شرکت های خارجی برای تولید برق از زباله در عراق

کمیته انرژی و نفت مجلس عراق اعلام کرد کرد که شرکت‌های خارجی پیشنهادهایی در قالب پروژه‌های رقابتی ارائه می‌دهند تا بغداد، و سایر استان‌های این کشور را از مشکل دفن زباله و تبعات بهداشتی مرتبط با آن مرتفع سازد.

به گزارش عراق یار به نقل از نینا ، امجد العقابی، یکی از اعضای کمیته‌ی انرژی و نفت مجلس، در بیانیه‌ای گفت: «برخی از شرکت‌ها پیشنهادهایی برای ایجاد ایستگاه‌های بازیافت زباله در بغداد به‌منظور تولید انرژی الکتریکی ارائه کرده‌اند، اما این شرکت‌ها تصمیم گرفتند که تفکیک زباله توسط مردم (مانند کشورهای پیشرفته) انجام شود. درواقع، این کار جواب نمی‌دهد، زیرا اکثر مردم فرهنگ تفکیک زباله را ندارند. ».
وی افزود: «برخی از شرکت‌های خارجی ایده‌هایی برای ایجاد ایستگاه‌های فرهنگی بدون‌تفکیک در داخل بغداد ارائه داده‌اند، علاوه‌براینکه نیروی انسانی زیادی را از بین می‌برد، زباله‌های انباشته‌ی عراق را نیز پاک می‌کند، اما تفاوتی بین وزارت برق و شرکت‌هایی که می‌خواهند تأسیس کنند ایجاد شده‌است. ایستگاه مربوط به قیمت فروش مگاوات، که 160 دلار تخمین زده می‌شود، قیمت بسیار زیادی است».
وی اظهار داشت: «اگر شهرداری بغداد همکاری کند و بخشی از این هزینه را بپردازد، در این صورت می‌توان روند ساخت چنین ایستگاهی را انجام داد و موضوع در حال بررسی است و ازنظر اقتصادی امکان‌پذیر است ، زیرا این ایستگاه سازگار با محیط زیست است و عراق از گورستان زباله‌های بهداشتی خلاص می‌شود، بنابراین باید جلسه‌ای بین شهرداری بغداد و وزارتخانه‌های برق و نفت برگزار شود که مقدار کمی سوخت برای اهداف عملیاتی به ایستگاه ارائه شود.
وی تأکید کرد که «این امکان عملی در این است که اگر هزینه بالایی که شهرداری بغداد برای جمع‌آوری زباله‌ی ماهانه در مقایسه با هزینه‌ی بهره‌برداری از این ایستگاه متحمل می‌شود، داشته باشد، شرکت سرمایه‌گذار متعهد شده‌است که وسایل نقلیه‌ی بالابر زباله و کمپرسورهای تصفیه‌ی آن را تهیه کند. اگر با شهرداری بغداد در مورد دریافت نیمی از مبلغ پروژه موافقت کنیم، این پروژه‌ی خدماتی و استراتژیک را ادامه خواهیم داد و احتمال دارد این ایده به همه‌ی استان‌ها سرایت کند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید