تحولات روز عراق

سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق و دیدار با آیت الله سیستانی

سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق و دیدار با آیت الله سیستانی

پاپ فرانسیس در آغاز دومین روز سفر تاریخی خود به عراق، با آیت‌الله علی سیستانی از قدرتمندترین رهبران دینی عراق و مرجع میلیون‌ها مسلمان شیعی دیدار کرد.

به گزارش عراق یار ، دیدار پاپ فرانسیس و آیت‌الله علی سیستانی به صورت خصوصی و بدون رعایت تشریفات معمول در خانه این مرجع شیعه در شهر مذهبی نجف برگزار شده است.
این دیدار یکی از نقاط برجسته سفر پاپ به عراق است. برای تامین امنیت این دیدار، واتیکان و نجف برای ماه‌ها گفت‌وگوهایی فشرده و همچنین برنامه‌ریزی دقیق را پیش برده‌ بودند.
پایگاه خبری شفقنا بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی را درباره این دیدار منتشر کرده است. در این بیانیه آمده "در این دیدار درباره چالش های بزرگی که بشریت در این دوران با آن روبروست و نقش ایمان به خداوند سبحانه و تعالی و پایبندی به ارزش های والای اخلاقی برای غلبه بر آنها گفتگو و تبادل نظر شد".

این نخستین سفر یک پاپ به عراق و همچنین اولین سفر بین‌المللی پاپ فرانسیس از زمان شیوع همه‌گیری کرونا است.
هدف از این سفر دیدار با جامعه مسیحیان عراق و همچنین گفت‌وگو با رهبران سایر ادیان عنوان شده است. اما کرونا و تشدید بحران امنیتی در عراق، این سفر را به پرخطرترین سفر پاپ تبدیل کرده است.
پاپ فرانسیس 84 ساله پیشتر درباره این سفر به خبرنگاران گفته بود که او خود را ملزم به انجام وظیفه می‌داند و این سفر را به عنوان "زائر صلح " انجام می‌دهد و از خدا می‌خواهد پس از سال‌ها جنگ در عراق صلح و آشتی برقرار شود.
لوئیز یاکو، اسقف اعظم کلیسای کلدانی عراق نیز پیش تر گفته بود طی این ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی قرار است "سند اخوت برای صلح جهانی "به امضا برسانند.
میگوئل آنخل آیوسو گوئیشوت مسئول شورای پاپی گفتگوی بین ادیان درباره این سفر و دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی گفته است که او یک رهبر مذهبی است که اقتدار اخلاقی بالایی برخوردار است.
آیت‌الله سیستانی در حالی که در دوران صدام سال ها در حبس خانگی بود، پس از سرنگونی دیکتاتور عراق، نقشی برجسته در جامعه عراق ایفا کرد. فتوای آیت‌الله سیستانی برای مقابله با داعش و همچنین حمایت از اعتراضات سال 2019 که در انتقاد به عملکرد دولت و دخالت خارجی برگزار شد، از جمله فعالیت‌های خبرساز و تاثیرگذار آیت‌الله سیستانی بود.
ملاقات پاپ با آیت الله علی سیستانی در نجف، سفر به ناصریه مرکز استان ذی قار و بازدید از شهر باستانی اور، ملاقات عمومی با مسیحیان در شهر اربیل و دیدار با مقامات سیاسی و مذهبی اقلیم کردستان عراق، از برنامه‌های سفر چهار روزه پاپ عنوان شده بود.
حدود 10 هزار نیروهای امنیتی عراق وظیفه تامین امنیت پاپ در این سفر را بر عهده دارند. همزمان با این تدابیر امنیتی، دولت عراق برای مقابله با شیوع کرونا، محدودیت‌هایی برای رفت و آمد اعمال کرده است.
 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید