روابط ایران و عراق

دارایی های ایران عراق چقدر است و چه زمانی آزاد می شود؟

دارایی های ایران عراق چقدر است و چه زمانی آزاد می شود؟

مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق در خصوص اموال ایران در این کشور گفت: اگر ایران دینار عراق بخواهد، همین امروز می توان آن را پرداخت کرد اما مسئله اینجاست که ایران دلار می خواهد و برای انتقال دلار به ایران موافقت واشنگتن لازم است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز ، در حالی که ایران اموال انباشته شده خود در عراق را که درآمدهایش از فروش گاز به عراق است مطالبه می کند، بغداد تأکید می کند که به علت تحریم های اقتصادی امریکا علیه تهران، می تواند این مبالغ را با دینار پرداخت کند یا این اموال را خرج تأمین نیازهای بشردوستانه مانند دارو یا غذا برای ایران کند.

روز یکشنبه رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق خواستار تسریع بغداد در پرداخت این اموال شد و تأکید کرد که با وجود وعده های مکرر مقامات عراقی این اموال هنوز پرداخت نشده است.
«مظهر محمد صالح»، مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق، تأکید کرد که این اموال قیمت گازی است که عراق برای تأمین سوخت نیروگاه های خود از ایران خریداری کرده است و همچنین قیمت برقی که برای برخی استان ها مستقیم از ایران تأمین می شود.
او تأکید کرد که امریکا هرگونه معامله دلاری با ایران به صورت مبادله بانکی را ممنوع کرده و در این باره استثنایی که وجود دارد امکان پرداخت نقدی از این حساب ها برای تأمین نیازهای بشردوستانه مانند غذا و دارو یا تأمین هزینه های گردشگران ایرانی ای است که به عراق سفر می کنند.
در حالی که ایران حجم اموال ضبط شده خود در عراق را حدود 5 میلیارد دلار برآورد کرده، صالح تأکید می کند این مبلغ با مصرف بیشتر برق و گاز در عراق افزایش می یابد و ممکن است در وقت تسویه حساب کم و زیاد شود.

از سوی دیگر، «فیصل العیساوی»، نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس عراق، تأکید می کند که مبلغ این اموال ثابت نیست چون هر روز با استمرار صادرات گاز و برق به عراق افزایش می یابد.
به گفته العیساوی نمی توان گفت که این اموال در عراق ضبط شده، بلکه موضوع این است که عراق به علت تحریم های امریکا و محدود ساختن دسترسی ایران به دلار توسط بانک مرکزی امریکا، نمی تواند این اموال را به ایران به دلار پرداخت کند.
او می افزاید که اگر ایران این اموال را به دینار عراق بخواهد همین امروز می توان آن را پرداخت کرد اما مسئله اینجاست که ایران دلار می خواهد و برای انتقال دلار به ایران موافقت واشنگتن لازم است.
«محمود داغر»، کارشناس اقتصادی و رئیس سابق معاونت بدهی بانک مرکزی عراق، تأکید می کند که همه این مسائل با اطلاع خزانه داری امریکاست و می افزاید که هر لحظه ایران بخواهد، عراق می تواند این اموال را به سفارت ایران در بغداد پرداخت کند یا از این حساب ها برای ایران غذا و دارو بخرد و به ایران تحویل دهد.
داغر می افزاید که اکنون این موضوع مطرح شده که این اموال به دینار عراقی و طی چند مرحله پرداخت شود.

روز یکشنبه «حمید حسینی»، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق تأکید کرد که اطلاعات موثقی به وی رسیده که امریکا مجوز لازم برای پرداخت 3 میلیارد دلار از اموال ایران در عراق و عمان و کره جنوبی را صادر کرده است.
او گفت که این اطلاعات را از منابع لبنانی و عراقی و غربی دریافت کرده است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید