اقتصادی و تجاری

نگاهی به پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری بصره

نگاهی به پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری بصره

پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری فعال بصره شامل مجتمع‌های مسکونی، هتل‌ها، کارخانه‌های تولید دارو، مرکز پزشکی هسته‌ای و بزرگترین کارخانه تولید لوله است.

به گزارش عراق یار ، روزنامه عراقی «الصباح الجدید» در بصره با همکاری واحد اطلاع رسانی کمیسیون سرمایه گذاری بصره، فعالیت ها و برنامه های این کمیسیون را رصد کرده است.
استان بصره شاهد تحرک مداوم سرمایه گذاری در پروژه های مسکونی با ویژگی و ظاهری مدرن، ضمن دستیابی به جوامع جدید شهری با استاندارد بالا است.
همچنین این استان شاهد جنبش بی وقفه سرمایه گذاری و ساخت و ساز است چراکه از وضعیت امنیتی خوب، ثبات و محیط جذاب با کارگران ماهر و موقعیت مکانی متمایز برخوردار است.

کمیسیون سرمایه گذاری بصره مجوز احداث پروژه مسکونی با هزینه بیش از 20 میلیارد دینار در منطقه شط العرب، شرق بصره را به یک شرکت عراقی واگذار کرد.
قرار است شرکت نرگس (النرجس) یک مجتمع مسکونی (النرجس 2) را با 181 واحد مسکونی در زمینی به مساحت 65 هزار متر مربع است احداث خواهد کرد علاوه بر چند واحد فرهنگی، یک مجتمع تجاری و خدمات عمومی با پارک و فضای سبز در این پروژه است.
وجه تمایز این پروژه، تعهد سرمایه گذار در ایجاد شبکه گاز مایع و ضمانت تأمین نیروی متخصص از مهندسان و تکنسین‌ها جهت نگهداری و تعمیرات ساختمانها، خیابانها و پارک ها به صورت ثابت در پروژه است.
قابل ذکر است که این شرکت پیشتر، مجوز سرمایه گذاری برای ساخت مجتمع «النرجس 1» را اخذ کرده بود و این در حالی است که 1563 واحد مسکونی آن در دست اجرا است.

ساخت مجتمع مسکونی برای کارمندان شهرداری

کمیسیون سرمایه گذاری بصره مجوز سرمایه گذاری را برای احداث یک پروژه 600 واحد مسکونی برای کارکنان شهرداری بصره با هزینه ای بیش از 53 میلیارد دینار را صادر کرد و آنچه این پروژه را متمایز می کند این است که فروش واحد ها به کارمندان با تسهیلات بیش از 10 ساله صورت می‌گیرد.
مدت ساخت این پروژه 5 سال برآورد می شود و شایان ذکر است که این پروژه یک تجربه موفق در زمینه کمک به کارمندان ادارات دولتی جهت خانه دار شدن است.
کمیسیون سرمایه گذاری بصره در حال  نهایی کردن مجوزات احداث یک مجتمع مسکونی برای کارکنان شرکت نفت بصره شامل بیش از 6 هزار واحد مسکونی نیز است؛ همچنین دو مجتمع دیگر برای کارکنان اداره شهرداری های بصره و سازمان نزاهت و درستکاری عراق که همه با تسهیلات وام مسکن همراه است واگذار می شوند.

کارخانه تولید دارو

کمیسیون سرمایه گذاری بصره مدتی پیش اعلام کرد که با همکاری یک شرکت پیشرو کانادایی در زمینه تولید دارو، یک سرمایه گذار محلی را برای راه اندازی کارخانه تولید دارو در جنوب غربی این استان با هزینه‌ای بیش از 54 میلیون دلار جذب خواهد کرد.
این کمیسیون مساحت 100 هزار مترمربع (10 هکتار) را برای ایجاد کارخانه تولید حدود 60 نوع داروی مختلف از جمله مُسکن، ضد التهاب و عفونت، داروی درمان مفاصل، درمان بیماری های خونی، بیماری های دستگاه گوارش، تنفس، درمان بیماری های قلبی، عروقی و سیستم عصبی اختصاص داده است.
از نظر سرمایه گذاری در بخش بهداشت، بحران کرونا به طور مستقیم بر نقشه سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی، چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی و میزان جذابیت سرمایه گذاری آن برای سرمایه گذاران تأثیر گذاشته است.
انتظار می رود اقتصاد استان بصره پس از همه گیری جهانی کرونا، در بخشهای صنعتی، تبدیلی، و کشاورزی تمرکز بیشتری داشته باشد. بخش‌های بهداشت و دارو نیز مورد اهتمام زیاد داخل و خارج از عراق از لحاظ کیفیت خدمات و افزایش حجم سرمایه گذاری های هدایت شده از بخش خصوصی خواهد بود.

9 پروژه سرمایه گذاری در بخش هتلداری

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری بصره پیش از این، از 9 پروژه سرمایه گذاری در بخش هتلداری با هزینه ای بیش از 200 میلیون دلار جهت تأمین بیش از 1200 اتاق هتلی طبق آخرین استانداردهای بین المللی خبر داده بود. 
از جمله این پروژه ها هتل گراند میلینیوم السیف (Grand Millennium Al Seef) است که با مدیریت شرکت بین المللی میلینیوم (Millennium International) به عنوان اولین گراندهتل در عراق، و هشتمین در جهان عرب و یازدهمین در جهان اداره می شود.
این هتل پنج ستاره، به نام یکی از محلات تاریخی بصره و با طراحی سنتی به نام شناشیل خواهد بود.
هزینه ساخت این هتل بیش از 73 میلیون دلار برآورد شده و در مساحت 18000 متر مربع شامل 400 اتاق، سوئیت های ویژه، سوئیت های ریاستی، رستوران ها، استخرها، سالن های همایش، امکانات ورزشی، ساختمان اداری و فروشگاه های برند های بین المللی است.
همچنین بصره به زودی شاهد افتتاح هتل فرودگاه بین المللی بصره با سرمایه 11 میلیون دلار پس از سه دهه تعطیلی خواهد بود.
این هتل شامل بیش از 100 اتاق با طبقه بندی های مختلف است که میزان تخت های هتلی این شهر را نیز افزایش می دهد. اهمیت این هتل در آن است که فرودگاه بصره را واجد شرایط تبدیل شدن به یک فرودگاه ترانزیتی (مانند فرودگاه‌های بین المللی دیگر)، می‌کند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید