اقتصادی و تجاری

تولید برق عراق 4 هزار مگاوات افزایش می یابد

تولید برق عراق 4 هزار مگاوات افزایش می یابد

وزارت برق عراق اعلام کرد که با تعمیر و آماده سازی شماری از واحدهای تولید برق در سراسر کشور امیدوار است که بتواند تا فصل تابستان 4 هزار مگاوات به تولید برق عراق بیفزاید.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق، تأکید کرد که کادرهای فنی و مهندسی این وزارتخانه با جدیت  و تلاش شبانه روزی برای آماده سازی و تعمیرات دوره ای نیروگاه های برق به منظور افزایش توان تولید برق کشور هستند.
وی افزود که با تکمیل این اقدامات 3500 تا 4 هزار مگاوات به توان تولید برق عراق افزوده خواهد شد و تأکید کرد که مشکلات مالی پیش آمده و تأخیر در تخصیص اموال لازم تأثیر بسیار منفی بر بسیاری پروژه های راهبردی در حوزه برق داشته است.
او گفت که برخی از پروژه مهم در حال احداث خط انتقال انرژی صلاح الدین ـ بغداد با توان 400 کیلووات و همچنین خطوط انتقال بیجی و سامراء و افزایش خروجی نیروگاه حرارتی برق صلاح الدین است.
العبادی تأکید کرد که شرکت سازنده نیروگاه برق صلاح الدین تأکید کرده که به موعد تعیین شده برای تحویل پروژه متعهد است و فاز اول این پروژه تا پیش از تابستان 630 مگاوات برق به تولید کشور خواهد افزود که در فاز بعد به 1260 مگاوات خواهد رسید.
مسئله تأمین برق در تابستان گرم عراق از مسائل مهم دولت های این کشور است که معمولا با تظاهرات و اعتراضات همراه می شود.

با وجود اختصاص هزینه های بسیار بالا در این حوزه، به علت فساد مالی فراوان همچنان عراق نتوانسته برق مورد نیاز خود را تأمین کند.
در این راستا عراق از ایران برق وارد می کند و اخیرا تلاش هایی برای اتصال به شبکه های برق اردن و کشورهای شورای همکاری و ترکیه آغاز کرده است.
در ماه فوریه گذشته رئیس سازمان ملی سرمایه گذاری عراق گفت که هیئت دولت این کشور تصویب کرده که 7 نیروگاه تولید برق از انرژی خورشیدی به معرض سرمایه گذاری گذاشته شود.
او گفت که مجموعه ظرفیت این نیروگاه ها 750 مگاوات است و افزود که این مصوبه موجب تأمین انرژی پاک خورشیدی و کاهش فشار بر نیروگاه های دیگر به خصوص تا فصل تابستان آینده می شود.
براساس بیانیه رسمی دولت عراق در جلسه هیئت وزیران که به ریاست مصطفی الکاظمی برگزار شد، تصویب شد که 7 نیروگاه برق با ظرفیت 755 مگاوات در استان های کربلا، واسط (مرکز آن: کوت)، بابل (مرکز آن: حله)، و مثنی (مرکز آن: سماوه) به معرض سرمایه گذاری گذاشته شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید