اقتصادی و تجاری

پروژه های بزرگ اقتصادی در بصره افتتاح می شود

پروژه های بزرگ اقتصادی در بصره افتتاح می شود

وزارت نفت عراق از پروژه‌های بزرگ در استان بصره از جمله بندر بزرگ فاو و ساخت جزیره مصنوعی صادرات نفت و کارخانه تولید فولاد و آهن خبر داد.

استان بصره به عنوان پایتخت اقتصادی عراق، خود را برای افتتاح پروژه‌های بزرگ در زمینه اقتصادی از جمله بندر بزرگ فاو، جزیره مصنوعی برای صادرات نفت و پروژه‌های بزرگ فولاد و آهن آماده می‌کند؛ بصره یکی از مناطق تاثیرگذار در تامین نفت و ایجاد توازن در زمینه عرضه و تقاضا و ثبات جهانی بهای طلای سیاه به شمار می‌رود.
به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، در همین رابطه، «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق گفت: بصره روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت از طریق بنادر جنوبی کشور صادر می‌کند و سالانه 90 درصد از بودجه مالی عراق از این طریق تامین می‌شود.
عبدالجبار افزود: وزارت نفت دو سال پیش یادداشت تفاهمی با یک شرکت هلندی برای ایجاد پروژه‌ جزیره مصنوعی صادرات نفت در جنوب کشور با فرا رسیدن سال 2020 با ظرفیت صادرات 3 میلیون بشکه در روز و گنجایش 6 میلیون بشکه امضا کرد اما پیامدهای اپیدمی کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد و سرمایه‌گذاری جهانی منجر به کندی در پیشرفت این پروژه شد.
وزیر نفت عراق درباره پروژه‌های راهبردی و بلندمدت در حال بررسی در استان بصره نیز گفت:مذاکرات میان وزارت نفت و شرکت اکسون موبیل امریکا و پتروچین برای سرمایه‌گذاری در «پروژه جامع جنوب عراق» در زمینه انرژی ادامه دارد.
عبدالجبار در پایان اظهار داشت: هیات دولت در سال 2019 میلادی به تکمیل این پروژه به ارزش 53 میلیارد دلار و طی مدت 30 سال رای داد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید