اقتصادی و تجاری

مشاور الکاظمی: تواقنامه با چین اجرایی شد

مشاور الکاظمی: تواقنامه با چین اجرایی شد

مظهر محمد صالح، مشاور نخست‌وزیر در امور مالی، در حالی که عنوان کرد توافق‌نامه چارچوب همکاری امضاشده بین عراق و چین وارد فاز اجرایی شده است، جزئیاتی از این توافق‌نامه را فاش کرد.

به گزارش عراق یار ، محمد صالح به خبرگزاری عراق گفت: «توافق‌نامه چارچوب همکاری بین عراق و جمهوری خلق چین، که با حسابداری نهایی و ضمائم نفتی براساس اصول نفت برای بازسازی در زیرساخت‌های عراق در 23 سپتامبر 2019 در پکن امضا شد، به مدت بیست سال تمدید می‌شود».
وی تأکید کرد که این توافق‌نامه همچنان مؤثر و قابل‌اجرا است. وجود مبالغ بودجه‌ای نزدیک به دومیلیارد دلار در قانون بودجه‌ی فدرال 2021 از طرف سرمایه‌گذاری برای هدف پیشبرد توافق‌نامه، نشان می دهد که توافق‌نامه لازم‌الاجرا باشد.
وی ادامه داد: به همین ترتیب در بخش انرژی و همان طور که دولت جمهوری عراق در دعوت خود از شرکت‌های چینی هوشیار برای اجرا و براساس رقابت و مطابق با مشخصات بین‌المللی مصوب تصمیم گرفته‌است»، خاطرنشان کرد که این توافق‌نامه براساس واریز مبلغ 100،000 بشکه صادرات عراق به چین در یک حساب بانکی ایمن صرف هزینه‌های پروژه‌های بازسازی و ساخت و سازی می‌شود که مربوط به زندگی مردم است.
وی خاطرنشان کرد: چین در صورت نیاز به تأمین مالی و اطمینان از تداوم آن و مطابقت با قانون تأمین مالی مشترک بدون‌توقف پروژه‌ها و با توجه به جزئیات موجود در ضمیمه‌های حساب و نفت توافق‌نامه‌ی چارچوب همکاری بین دو کشور، از ارائه تسهیلات اعتباری اضافی پشتیبانی می‌کند.
گفتنی است پیش از این، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، اجرای توافق‌نامه‌ی چین را توصیه کرده بود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید