نفت و گاز

منابع نفتی عراق

منابع نفتی عراق

کشورعراق نزدیک به 148 میلیارد بشکه، ذخیره نفتی اثبات شده دارد که از این حیث پس از عربستان سعودی، رتبه دوم در کشورهای جهان عرب را داراست که البته برخی انتظار دارند با تکمیل تحقیقات و اکتشافات در عراق که تا کنون بررسی‌های زمین شناسی جامعی در آن انجام نشده، ذخایر موجود از عدد فعلی فراتر رود.

به دلیل درگیرشدن عراق در چندین جنگ پی در پی، این کشور نتوانسته است از فناوری‌های مدرن در اکتشافات نفت نظیر: تحقیقات زمین شناسی با سنسورهای لرزه نگاری سه بعدی استفاده کند.
بسیاری از بخشهای کویر غربی عراق با نقشه های دقیق نفت شناسی تهیه نشده اند و انتظار می رود مقادیر زیادی نفت در آنها یافت شود. برآوردهای اولیه نشان از وجود 100 میلیارد بشکه دیگر در این منطقه است. اقتصاددانان از نظر پایین بودن هزینه تولید به دلیل وجود ماده خام در نزدیکی سطح و نبود موانع زمین شناسی، میدان های نقتی عراق را در رتبه اول جهان طبقه بندی می کنند. 
بر اساس گزارش موسسه طبقه بندی جهانی، عراق از نظر بیشترین کشورهای دارای ذخایر نفتی در سال 2021 در رتبه پنجم جهان و دوم جهان عرب قرار دارد.


شرکت نفت سومو

شرکت سومو در آماری که در وبسایت رسمی خود منتشر کرده، گفته است: شرکت های هندی با 7 شرکت از 29 شرکت خریداری کننده نفت در ماه ژانویه، در میان سایر شرکت های بین المللی بیشترین تعداد شرکت های خریدار بین المللی بودند.
شرکت های چینی با 6 شرکت در مکان دوم قرار گرفتند و پس از آن شرکت های آمریکایی با 3 شرکت در رتبه سوم و سپس شرکت های کره جنوبی، ایتالیایی و روسی با دو شرکت در رتبه چهارم و سپس شرکت های فرانسوی، مالیزیایی، یونانی، ژاپنی، ترکیه ای و هلندی-انگلیسی با یک شرکت در رده های بعدی قرار گرفته اند.
سومو اظهار داشت که این شرکت در فروش نفت عراق به شرکت های بزرگ نفتی دولتی و جهانی مستقل است و توضیح داد که برجسته ترین شرکت های بین المللی که نفت عراق را خریداری کرده اند عبارتند از: اوکسن مبیل آمریکایی، بی سی جی انگلیس، واینی ایتالیا، کوکاز کره جنوبی، شل هلند و بهارات هندوستان.

میادین نفت و گاز عراق

در عراق 530 سازه زمین شناسی وجود دارد که شامل ذخایر بزرگ نفتی است و تاکنون 115 میدان حفاری شده است که ذخایر 311 میلیارد بشکه نفت و علاوه بر 415 مکان کشف نشده با ذخایر بیش از 215 میلیارد بشکه پیش بینی می گردد. ضمن اینکه توانایی نفت عراق فراتر از تولید روزانه فعلی است.


شرکت های نفتی در عراق

قبل از سال 1972، هنگامی که نفت عراق ملی شد، شرکت های نفتی خارجی دارای سه چهارم شرکت نفت عراق، از جمله ذخایر کل کشور بودند. رقابت در دهه 1980 و 1990 بین فرانسه، روسیه، ژاپن و چین برای انعقاد معاملات نفتی در عراق شدت گرفت، اما تحریم های بین المللی اعمال شده علیه بغداد از سال 1990 تا 2003 مانع از اتمام این توافق نامه ها شد. در سال 1997، هنگامی که تحریم های بین المللی حمایت بین المللی خود را از دست دادند، شرکت های روسی Lukoil، France' s Total شرکت های ملی چینی و سایر شرکت ها معاملات نفتی را با دولت عراق منعقد کردند. بنابراین لوک اویل توافقنامه اکتشافات و استخراج را در غرب قرنه، توتال در میدان مجنون و ملی گرای چینی در شمال رومیله، نزدیک مرز کویت به دست آوردند. 
در حال حاضر، شرکت ملی نفت عراق متخصص در نفت عراق است و با سایر شرکت های نفتی محلی به صورت مستقل همکاری میکند و عبارتند از:
-    شرکت نفت شمال
-    شرکت نفت جنوب
-    شرکت حمل و نقل نفت عراق
-    شرکت نفت عراق با مسئولیت محدود
-    شرکت ملی بازاریابی نفت
-    شرکت پروژه های نفتی عراق
-    شرکت حفاری نفت

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید