روابط ایران و عراق

ایران 27 میلیارد متر مکعب گاز به عراق صادر کرده است

ایران 27 میلیارد متر مکعب گاز به عراق صادر کرده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، در دیدار با ماجد مهدی حنتوش، وزیر برق عراق، راه های دریافت مطالبات گازی ایران از عراق را بررسی کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، بیژن زنگنه با اشاره به اینکه دو قرارداد مهم در زمینه صادرات گاز ایران به عراق در سال‌های گذشته با وزارت برق این کشور امضا شده است، تصریح کرد: تاکنون 27 میلیارد مترمکعب گاز ایران به عراق صادر شده است.
وی گفت: رابطه بسیار قوی بین ملت و دولت ایران با عراق وجود دارد، امیدوارم سفر شما به توسعه روابط دو طرف و وزارتخانه‌های نفت ایران و برق عراق که بنیان‌های خوبی برای آن گذاشته شده است، بینجامد.
وزیر نفت ایران همچنین گفت که پرداخت‌ پول گاز با مشکلاتی روبه‌روست که امیدواریم به‌زودی بتوانیم به راه‌حلی در این زمینه برسیم.
وزیر برق عراق هم در این دیدار اظهار کرد: رابطه ایران و عراق خوب و ممتاز است و تلاش می‌کنیم روابط را روز به روز توسعه دهیم.
وی با اشاره به قرارداد صادرات گاز بین دو کشور برای راه‌اندازی نیروگاه‌های برق عراق، گفت: تلاشمان این است راه‌حلی برای مشکل پرداخت‌ها پیدا و پول گاز را به ایران برسانیم.

هفته گذشته «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق گفت که «ماجد حنتوش»، وزیر برق عراق، در هفته آینده در رأس هیئتی از وزرا برای انجام توافقات و هماهنگی در عرصه برق به ایران سفر می‌کند.
او گفت این هیئت در تهران موضوع افزایش صادرات گاز و برق به عراق و موضوع اموال ایران که در عراق است و سازوکار پرداخت این اموال را بررسی خواهد کرد.
وی تأکید کرد که ایران در حال حاضر روزانه 20 میلیون فوت مکعب گاز به عراق صادر می‌کند در حالی که عراق برای راه‌اندازی نیروگاه‌های برق خود در فصل تابستان به 70 میلیون فوت مکعب گاز نیاز دارد.
او گفت که وزیر برق همچنین موضوع پرداخت 4 میلیارد دلار اموال ایران بابت خرید گاز و برق و سازوکار پرداخت آنها را بررسی خواهد کرد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید