اقتصادی و تجاری

اعلام برنامه سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری شرکت گاز بصره

اعلام برنامه سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری شرکت گاز بصره

وزیر نفت از آغاز سرمایه گذاری های کلان تا 3 میلیارد دلار برای توسعه صنعت گاز و سرمایه گذاری در شرکت گاز بصره در حمایت از اقتصاد ملی، برای اجرای گروهی از پروژه ها با هدف افزایش تولید خبر داد.

بنابر اطلاعات، تولید از 1000 mqmq در روز تا 1400 mqmq تا کل ظرفیت 2400 mqmq از طریق اجرای پروژه های سرمایه گذاری و تولید گاز خشک برای دوره (2025-2021)، نشان می دهد که درصد افزایش در تولید 40 درصد حاصل خواهد شد.
احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر امور خارجه، در جریان کنفرانس مطبوعاتی وزارت نفت برای تصویب برنامه‌ی اصلی سرمایه‌گذاری شرکت گاز بصره گفت: «برنامه‌ی سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری برای اجرای گروهی از پروژه‌ها برای شرکت گاز بصره یک دستاورد مهم است که عمدتاً برای حمایت از دولت ثبت شده‌است و بر اشتیاق وزارت و دولت برای هدایت اقتصاد ملی به سمت اقتصاد پایدار، از طریق راه‌اندازی سرمایه‌گذاری در بخش‌های گاز و انرژی تأکید کرد ».
وزیر اضافه کرد که برنامه‌های آینده‌ی کوتاه‌مدت باعث بهبود صنایع پالایشی یا صنایع تبدیلی و صنایع پتروشیمی می‌شود و پروژه‌ی پتروشیمی نبراس یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که به لطف در دسترس بودن گاز، با عالی بودن وضعیت فعلی شرکت گاز بصره، اجرا می‌شود. امیدواریم که شرکای ما تلاش‌های استثنایی انجام دهند و استراتژی‌هایی را دنبال کنند که منجر به توسعه و افزایش ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری شود.
وی خاطرنشان کرد که این وزارتخانه پروژه‌های دیگری برای سرمایه‌گذاری در گاز در استان‌های ذی‌قار، میسان و المنصوریه و پروژه‌ی آکاز و همچنین توافق با شرکت توتال دارد که یکی از مهم‌ترین توافقنامه‌ها در سال 2021 است، که امید است در پایان سال جاری اجرایی شود.
در این کنفرانس معاونان وزیر و مشاور وزارت، نمایندگان سفارت‌های ژاپن و انگلیس، تعدادی از مدیرکل‌ها و تعدادی از رسانه‌ها حضور داشتند. 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید