اقتصادی و تجاری

آغاز اجرای پروژه اتصال شبکه برق عراق به کشورهای شورای همکاری از ماه آینده

آغاز اجرای پروژه اتصال شبکه برق عراق به کشورهای شورای همکاری از ماه آینده

وزارت برق عراق اعلام کرد که پس از توافق بر سر اختصاص بودجه لازم از صندوق مشترک، پروژه اتصال شبکه برق عراق به کشورهای شورای همکاری از ماه آینده آغاز می شود.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق، گفت که این وزارتخانه با جدیت موضوع متنوع کردن منابع سوخت و انرژی را پیگیری می کند و در این راستا توافق نامه های مهمی با کشورهای شورای همکاری و اردن امضا شده است.
او گفت 81 درصد از پروژه اتصال شبکه برق به شورای همکاری که به بخش عراق مربوط می شود تأمین شده و هماهنگی ها برای تکمیل این پروژه ادامه دارد و افزود که توافق شده هزینه های این پروژه چه در بخش عراق و چه در بخش کویت ازطریق صندوق مشترک کشورهای شورای همکاری پرداخت شود و وزارت برق به صورت اقساط آن را پس دهد.
العبادی تأکید کرد که در پروژه جداگانه ای نیروگاه الزور کویت به نیروگاه برق فاو متصل می شود و افزود که این چیزی جدا از اتصال شبکه برق عراق به کشورهای شورای همکاری است.
به گفته این مقام وزارت برق عراق برای پروژه اتصال شبکه برق عراق به کشورهای شورای همکاری باید 300 کیلومتر کابل کشی شود که 220 کیلومتر آن در خاک کویت و 80 کیلومتر در خاک عراق است و این پروژه در ماه جاری آغاز خواهد شد.

او گفت که در مرحله اول مسیر کابل کشی و نقاط لازم برای اتصال بررسی جغرافیایی می شود.
العبادی افزود که در تابستان 2022 شاهد اجرای فاز اول این پروژه با دریافت 500 مگاوات برق توسط عراق خواهیم بود.
او همچنین درباره پروژه اتصال شبکه برق عراق به اردن گفت که در این پروژه قرار است که نیروگاه برق القائم به نیروگاه برق ریشه متصل شود و اجرای این پروژه به شرکت جنرال الکترویک واگذار شده و این شرکت بررسی زمین های مربوطه و پاکسازی آن از بقایای جنگی را آغاز کرده است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید