اقتصادی و تجاری

مذاکرات عراق با آمریکا و چین برای سرمایه گذاری در میسان و ذی قار

مذاکرات عراق با آمریکا و چین برای سرمایه گذاری در میسان و ذی قار

وزارت نفت عراق از اجرای مذاکرات با آمریکا و چین برای سرمایه گذاری در زمینه گاز در ذی قار و میسان خبر داد.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری رسمی عراق، «عاصم جهاد»، سخنگوی وزارت نفت گفت: عراق از طریق سرمایه گذاری گاز به تولید حدود 1500 میلیون متر مکعب در روز رسیده و از همین رو طرح هایی از جمله اعلام طرح سرمایه گذاری به ارزش 3 میلیاردی در شرکت نفت بصره وضع کرده است که موجب افزایش سرمایه گذاری در زمینه گاز و افزایش تولید 40 درصدی خواهد شد.
وی اشاره کرد که وزارت نفت عراق به زودی توافقی با شرکت «پیکر هیوز» یکی از شاخه های شرکت جنرال الکتریک برای سرمایه گذاری در زمینه گاز موجود در استان ذی قار امضا خواهد کرد.
سخنگوی وزارت نفت عراق همچنین افزود وزارت نفت با یک شرکت چینی بر سر سرمایه گذاری گاز موجود در استان میسان به توافق رسید.

عاصم جهاد ادامه داد: دو استان میسان و ذی قار ظرفیت تولید خود را در حدود 500 میلیون متر مکعب در روز افزایش خواهند داد.
وی تصریح کرد: مذاکرات پیشرفته ای با شرکت توتال در میدان گازی ارطاویه صورت گرفته و در نخستین مرحله ظرفیت تولید در حدود 300 میلیون متر مکعب افزایش می یابد.
سخنگوی وزارت نفت عراق همچنین با اشاره به پالایشگاه کربلا و تلاش های برای خودکفایی در فرآورده های نفتی گفت وزارت نفت دستاورد بزرگی در پروژه پالایشگاه نفتی کربلا محقق کرده است.
وی افزود این پالایشگاه بخش عظیمی از تولید ملی عراق را پوشش می دهد و نیاز محلی را تامین می کند و خاطرنشان کرد که در حال حاضر میزان تکمیل پروژه پالایشگاه کربلا حدود 90 درصد است و امید است اوایل سال آینده مراحل آزمایشی آغاز شود که پس از بهره برداری از این پالایشگاه علاوه بر پروژه های دیگر، واردات نیز متوقف می شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید