روابط ایران و عراق

مسجدی: عراق، جایگزین دیگر کشورها برای ترانزیت کالا به ایران باشد

مسجدی: عراق، جایگزین دیگر کشورها برای ترانزیت کالا به ایران باشد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با یادآوری اینکه تهران و بغداد ظرفیت‌های مشترک زیادی برای همکاری دارند که می‌تواند بیش از این فعال و پویا شود؛ گفت: عراق می‌تواند جایگزین دیگر کشورها برای ترانزیت کالا به ایران شود.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، ایرج مسجدی در نشست‌های جداگانه با جمعی از روسای عشایر و طوایف عراق از استانهای بغداد، اربیل و الانبار و نیز شماری از اساتید دانشگاههای این کشور که برای عرض تبریک عید فطر نزد سفیر رفته بودند، گفت: عراق می‌تواند از بزرگترین کشورهای ترانزیت منطقه و پل ارتباط غرب و شرق شود و ایران نیز از این موضوع  حمایت می کند.
وی با تصریح بر اینکه ژئوپلتیک ایران و عراق تقریبا یکی است و هیچکس نمی‌تواند آن را تغییر دهد، گفت: تاریخ و جغرافیا را نمی‌توان تغییر داد و ایران و عراق در این موضوعات نقاط مشترک زیادی دارند.
وی با یادآوری طرح توسعه ریلی عراق از جمله در استان بصره اظهار داشت: عراق می‌تواند از طریق راه آهن جمهوری اسلامی ایران به چین متصل شود و اهمیت راهبردی خود را در منطقه افزایش دهد.
سفیر ایران در عراق با تاکید بر اینکه بندر بصره باید احیا شود، گفت: اکنون فقط کشتی‌های کوچک می‌توانند در این بندر پهلو گیری کنند اما توسعه و تجهیز بندر در کنار لایروبی اروند رود می تواند شرایط را تغییر داده و کمک بسزایی به رونق بندری و ترانزیتی عراق انجام دهد.  

مسجدی ادامه داد: ممکن است تولید عراق کم باشد اما در بحث ترانزیت کالاهای تولیدی دیگر کشورها از جمله به ایران مزیت نسبی دارد و یکی از محورهای جاده ابریشم است.
وی با یادآوری دیگر ظرفیت‌های اقتصادی مشترک ایران و عراق گفت: هم اکنون ایران دو نیروگاه برق در عراق در دست ساخت دارد که یکی از آنها نیروگاه بزرگی در عراق خواهد شد.
وی در این رابطه به جزئیات بیشتری اشاره نکرد اما اضافه کرد: عراق هم اکنون باوجود واردات از ایران و سایر کشورها؛ دست کم 20 هزار مگاوات کمبود برق دارد و راه اندازی نیروگاههای جدید مشکل این کشور را بویژه در استانهای جنوبی بصره، ذی قار و سماوه برطرف خواهد کرد.
مسجدی به دیگر مشترکات ایران و عراق هم اشاره کرد و ابراز داشت این دو کشور با یکدیگر چالش ندارند ضمن اینکه فرصت های خوبی برای یکدیگر هستند؛ هم اکنون در طول 1400 کیلومتر مرز ایران و عراق کوچکترین ناامنی وجود ندارد و مشکلات امنیتی از دیگر مرزهای عراق بویژه در غرب این کشور پمپاژ می شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید