اقتصادی و تجاری

بررسی 20 سایت برای ایجاد راکتورهای هسته ای در عراق

بررسی 20 سایت برای ایجاد راکتورهای هسته ای در عراق

«کمال حسین لطیف»، رئیس سازمان کنترل مواد رادیواکتیو عراق، اعلام کرد که کمیته ملی راکتورهای هسته ای در حال بررسی 20 سایت کاندیدای ایجاد راکتورهای هسته ای در عراق است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیور، لطیف در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: تاکنون 20 سایت اصلی شناسایی شده است و سپس از روش های پیش بینی علمی تایید شده بین المللی برای کاهش آنها به 5 سایت استفاده خواهد شد. پس از آن، فقط دو مورد از آنها شناسایی می شود  یکی از آنها اصلی و دیگری جایگزین است.

وی افزود: انتخاب سایت به دو مرحله با اهداف یکسان بستگی دارد، اما برای هر مرحله دقت برای کاهش تعداد زمین های منتخب بالاتر است، که منجر به تعیین دقیق تر سایت می شود و سپس یک مرحله نهایی وجود دارد که ارزیابی امنیتی است.

رئیس سازمان کنترل مواد رادیواکتیو عراق با اشاره به اینکه مرحله اول شامل اهداف فنی، الزامات انتخاب، ارزیابی و در نظر گرفتن مسائل توزیع جمعیت است، گفت: آنچه ترجیح داده می شود این است که نزدیکترین مرکز جمعیت 5.2 کیلومتر از سایت فاصله داشته باشد و تعداد ساکنان آن منطقه از 500 نفر در هر کیلومتر مربع و از 65 هزار نفر در 30 کیلومتری آن فراتر نرود.

لطیف گفت: با توجه به لرزه خیز بودن منطقه و زمین لرزه ها، زمین باید عاری از صفحات تکتونیکی باشد و طی 50 سال گذشته هیچ زمین لرزه ای بیش از 2 ریشتر ثبت نشده است و باید زمین صاف و خاک پایدار باشد که با سیلاب فرسایش پیدا نکرده و هیچ کوه یا فلات یا دره ای بزرگ در فاصله 20 کیلومتری از محل وجود نداشته باشد، زیرا ارتفاعات همراه با باران ممکن است باعث سیلابهای عظیم شود. همچنین ترجیح داده می شود که برای محاسبه جوش و تبخیر آب راکتور، ارتفاع محل از 350 متر بالاتر از سطح دریا نباشد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید