اقتصادی و تجاری

80 منطقه جدید عراق خدمات کابل نوری اینترنت دریافت می کنند

80 منطقه جدید عراق خدمات کابل نوری اینترنت دریافت می کنند

وزارت ارتباطات عراق خبر داد که به زودی خدمات کابل اینترنت نوری با یک تلفن زمینی به 80 منطقه جدید توسعه پیدا می کند.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیور، «ایناس الجلبی»، مسئول روابط عمومی شرکت مخابرات وزارت ارتباطات عراق گفت که این شرکت در راستای بهبود خدمات اینترنت خدمات کابل نوری را از دو منطقه الحریه و العدل بغداد آغاز کرد و این روند تا 4 ماه آینده تا 80 نقطه عراق گسترش خواهد یافت.
او گفت که هر مشترک خریدار خدمات کابل نوری یک تلفن زمینی و شماره مخصوص هم خواهد داشت که با کابل نوری کار می کند.
الجلبی افزود که قیمت مکالمه درون شبکه در این خدمات 5 دینار (هر دلار:  1470 دینار) است.
«علاء جاسم»، مدیر اجرایی شرکت «ارت لینک» نیز که پیمانکار این پروژه است گفت که در فاز آزمایشی این پروژه خدمات کابل نوری در منطقه زیونه بغداد آغاز شد که به 2 هزار مشترک انشعاب کابل نوری داده شد و نتیجه آن افزایش 3 برابری درآمدهای وزارت ارتباطات بود.

او گفت که تا دو ماه آینده این خدمات به 15 منطقه جدید و دو ماه بعد از آن 65 منطقه جدید گسترش خواهد یافت و تا سه سال آینده بیش از 90 درصد عراق تحت پوشش خدمات کابل نوری خواهد بود.
وی افزود که این تنها راه حل برخورد با بیش از 100 شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت فاقد مجوز است.
هزینه اشتراک خدمات اینترنت کابل نوری 35 هزار دینار (24 دلار) برای اینترنت با سرعت 15 مگابیت، 45 هزار دینار (31 دلار) برای سرعت 40 مگابیت، 65 هزار دینار (44 دلار) برای سرعت 75 مگابیت، و 100 هزار دینار (69 دلار) برای 150 هزار مگابیت اعلام شده است.
در ماه نوامبر گذشته «ارکان شهاب»، وزیر ارتباطات عراق خبر داد که به زودی خدمات کابل نوری برای هر خانه در عراق اجرا می شود.
او گفت که میلیون ها خط اینترنت فوق سریع و یک تلفن زمینی تقریبا رایگان به هر خانه داده خواهد شد.

شهاب افزود که تلاش وزارت ارتباطات تحول از خدمات WiFi به کابل نوری خدمات اینترنتی است و افزود که این تحول موجب بهبود خدمات اینترنت خواهد شد.
پیش از این وزارت ارتباطات عراق ده‌ها مورد قاچاق اینترنت از برج‌های مخابراتی اینترنتی را شناسایی و برطرف کرده بود.
وزارت ارتباطات عراق همچنین در ماه اوت خبر داد که با پیگیری های شخص نخست وزیر عراق پروژه دروازه ای مرزی اینترنت عراق به شرکت «نوکیا» واگذار شد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید