روابط ایران و عراق

منابع آبی عراق: جلسه ای با سوریه و ایران درباره سهمیه بندی آب داریم

منابع آبی عراق: جلسه ای با سوریه و ایران درباره سهمیه بندی آب داریم

وزارت منابع آبی عراق جلسه‌ی آینده را با طرف‌های سوری و ایرانی برای افزایش سهمیه‌ی آب عراق اعلام کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)، علی راضی، سخنگوی این وزارتخانه گفت: «گفت‌وگوهایی میان کمیته‌ها و گروه‌های فنی مذاکره‌کننده جریان دارد و نشان می‌دهد که حمایت ویژه‌ای از سوی نخست‌وزیر وجود دارد و به وزیر منابع آبی و طرف مذاکره‌کننده‌ی عراقی اختیار این را می‌دهد که پروتکل تأییدشده‌ی هیئت وزیران را پیش ببرد. هم‌اکنون در مذاکره با طرف ترک در مراحل نهایی هستند که به نسخه‌ی نهایی از برنامه‌ی سهم عراق از رود دجله برسند».
وی افزود که جلسات فنی با طرف سوری در جریان است و علاوه‌بر دیدار آینده در طی چند روز با طرف ایرانی و موضوع جلسات که اطمینان از سهم عراق، به‌ویژه در دوره‌های کمبود، است، تأکید کرد که باید تقسیم خسارت در دوره‌های کمبود وجود داشته باشد.
راضی درباره‌ی ضرورت مذاکره بر سهم عراق در رودخانه‌های اصلی و همچنین گسترش در ساخت پروژه‌های خزانه‌داری و آبیاری در کشورهای بالادست صحبت کرد و این نشان می‌دهد که نقش عراق در جلوگیری از گسترش منابع و در کلیه‌ی منشورها، موافقتنامه‌ها و معاهدات بین‌المللی برای حفظ حقوق کشورهای پایین‌دست و حقوق ذی‌نفعان رودخانه و اطمینان از سهام عادلانه برای این کشورها پررنگ است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید