روابط ایران و عراق

صادرات 71 هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران به عراق

صادرات 71 هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران به عراق

مدیرکل گمرک استان ایلام گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 71 هزار و 300 تن انواع محصولات کشاورزی (صیفی جات) به ارزش 19 میلیون و 600 هزار دلار از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، روح‌الله غلامی اظهار داشت: روزانه کامیون های حامل کالای صادراتی و بازرگانی از مرز بین المللی مهران پس از تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می شوند که تمامی این کامیون ها قبل از خروج از مرز بازرسی شده در صورت برخورد با موارد مشکوک این موضوع در دست بررسی قرار خواهد گرفت.
وی از صادرات 208 میلیون دلار کالا در سه ماهه نخست سال جاری از مرز بین المللی مهران به عراق خبر داد و یادآور شد: این میزان کالا با وزن 443 تن به عراق صادر شده است.
مدیرکل گمرک استان ایلام به اقلام صادراتی مرز مهران در مدت یاد شده از مرز مهران اشاره کرد و افزود: مهم ترین اقلام صادراتی در مدت یاد شده شامل مصالح ساختمانی، میوه و تره بار، محصولات پلاستیکی، صنعتی، شیشه و جام، لوازم خانگی و محصولات فلزی بوده است.

غلامی با اشاره به میزان مجموع صادرات کالا از مرز مهران در سال گذشته تاکید کرد: در این مدت یک هزار و 542 محموله ترانزیتی به ارزش 464 میلیون دلار کالا از مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.
وی اضافه کرد: طی این مدت 907 هزار تن صادرات به کشور عراق از جمله آهن آلات، کاشی و سرامیک، پلاستیک، تره بار، سنگ آهن و محصولات پتروشیمی صورت گرفته است.
مدیرکل گمرک ایلام با اشاره به میزان محصولات کشاورزی در سال گذشته از مرز مهران افزود: پارسال بیش از 125 هزار تن انواع محصولات کشاورزی (صیفی جات) به ارزش 55 میلیون و 687 هزار دلار از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

غلامی یادآور شد: فعالیت تجار ایرانی و عراقی در مرز مهران با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی انجام و در محیط گمرک نیز کلیه پروتکل های بهداشتی توسط پرسنل نیز به خوبی رعایت می شود.
وی با بیان اینکه ماموریت گمرگ بسیار گسترده است، اضافه کرد: گمرگ مبارزه با قاچاق، حمایت از واحدهای تولیدی، نظارت بر پروازهای خارجی و نظارت بر ورود کالاهای اولیه را برعهده دارد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تردد کامیون های صادراتی به مرز مهران در جریان و صادرات کالا بدون وقفه و مشکل خاصی در حال انجام است.

شهر مرزی مهران در استان ایلام حدود 230 کیلومتر فاصله با بغداد پایتخت عراق فاصله دارد و امروز به کانون فعالیت‌های صادراتی و تردد زوار با کشور همسایه تبدیل شده است.
شهرستان مرزی مهران در 85 کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید