اقتصادی و تجاری

درخواست عراق برای مشارکت ترکیه در پروژه سد مکحول

درخواست عراق برای مشارکت ترکیه در پروژه سد مکحول

وزارت منابع آبی از تفاهمات و پیشنهادهای موردبحث توسط هیئت عراقی در سفر خود به ترکیه و احتمال سهم آنکارا در اجرای پروژه سد مکحول، پرده برداشت.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا) ، سخنگوی وزارتخانه و عضو هیئت فنی مذاکره‌کننده، اونی دیاب، به گفت: «پیشنهادهای طرف عراقی درباره‌ی نیاز زیادشان به آب روشن بود».
دیاب خاطرنشان کرد: «تمایل طرف ترک برای ارائه‌ی اطلاعات عراق درباره‌ی سدها، به‌ویژه سد ایلیسو، علاوه‌بر سدهایی که در رودخانه‌ی فرات واقع شده‌اند آشکار بود».
وی افزود: «هیئت عراقی از سد ایلیسو بازدید کردند و به ارائه‌ی جزئیاتی درباره‌ی واقعیت سد و آنچه مربوط به مقادیر ذخیره‌شده و روش بهره‌برداری از سد است، گوش فرا دادند».
«روش بهره‌برداری هر دو طرف خشکسالی و رطوبت را درنظر می‌گیرد و آن‌ها انتظار دارند سال آینده ازنظر بارندگی بهتر از امسال باشد».
دیاب افزود: «در جریان مذاکرات، طرف عراقی درباره‌ی وضعیت آب در حوزه‌ی دجله و فرات مطلع شد و آن‌ها همچنین درمورد یادداشت تفاهم‌نامه‌ای درباره‌ی آب بحث کردند که عراق و ترکیه قبلاً آن را امضا کرده بودند». او توضیح می دهد که «مجلس ترکیه آن را تصویب کرد، درحالی‌که ریاست جمهوری آن را برای اجرای تفاهم‌نامه‌ی جمهوری ترکیه تصویب می‌کند».

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید