روابط ایران و عراق

لزوم تشکیل کمیته ویژه برای سفر رییس کل بانک مرکزی ایران به عراق

لزوم تشکیل کمیته ویژه برای سفر رییس کل بانک مرکزی ایران به عراق

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه نتایج سفر رییس کل بانک مرکزی به عراق امکان استفاده از منابع منجمد شده کشور را فراهم می‌کند، خواستار تشکیل کمیته‌ای ویژه برای اجرایی کردن توافقات شد.

به گزارش عراق یار به نقل از ایسنا، یحیی ال اسحاق با اشاره به سفر دکتر همتی به عراق و دیدار با رییس کل بانک مرکزی، وزیر دارایی و نخست وزیر این کشور و توافق برای استفاده از منابع ایران برای تامین کالاهای اساسی و غیر تحریمی اظهار داشت: این توافق، توافق بسیار خوبی است و دلیل آن نیز این است که می‌توان در شرایط موجود از منابع منجمد شده ایران در عراق استفاده کرد.

وی عمده منابع موجود ایران در عراق را منابع حاصل از درآمد صادرات برق و گاز اعلام کرد و افزود: این رقم متنابهی است و حدس می‌زنم بین 4 تا 5 میلیارد دلار باشد.

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به سفر سال گذشته رییس کل بانک مرکزی ایران به عراق، تصریح کرد: در سفر سال قبل دکتر همتی در دیدار با رییس کل بانک مرکزی عراق قرار شد حسابی از سوی چند بانک ایرانی در بانک مرکزی این کشور افتتاح شود تا امکان تبادلات پولی به یورو و دینار میسر شود اما در عمل بازهم در نوع کالا محدودیت‌هایی به وجود آمد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق افزود: قرار شده است تا ایران بتواند از منابع خود درباره کالاهای اساسی و دارو و همچنین کالاهای غیرتحریمی استفاده کند. اقدام اخیر اقدامی شایسته و خوب است و باعث دسترسی دولت به منابع خود خواهد شد.

ال اسحاق با بیان اینکه اجرایی شدن این توافق، آثار فراوانی برجای خواهد گذاشت، گفت: اولین موضوع این است که دولت مقداری از دارایی‌های خود را نقد کرده و مشکلات ارزی نیز حل می‌شود. همچنین تبدیل این دارایی‌ها به ریال حجم بزرگی از کسری‌های دولت را از نظر ریالی حل خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به توافقات خوبی که حاصل شده، به نظر می‌رسد این کار اجرایی است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق ادامه داد: بخش خصوصی هم می‌تواند مجری این کار باشد و این امکان وجود دارد که از محل مطالبات دولت ایران، بخش خصوصی بتواند دارو، کالاهای اساسی و غیرتحریمی را وارد کند.

وزیر اسبق بازرگانی پیشنهاد داد تا کمیته ویژه‌ای با نگاه فورس ماژور توسط بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و سازمان استاندارد تشکیل شود تا هرچه سریعتر امکان اجرایی کردن توافقات حاصل شده در سفر رییس کل بانک مرکزی به عراق به وجود بیاید.

وی اظهار داشت: نظامات داخلی بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و سازمان استاندارد باید برای اجرای این توافقات با یکدیگر همراه باشند زیرا در صورتی که روال عادی ثبت سفارش و واردات بخواهد دنبال شود، این موضوع به مشکل برمی‌خورد و باید تحولی در بروکراسی اداری آن انجام شود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تصریح کرد: پیش از این در بانک مرکزی کمیته تهاتر داشتیم که به نظرم احیای آن کمیته ضروری است و می‌تواند به تسهیل امور کمک بسیاری کند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید