اقتصادی و تجاری

یک اقتصاددان: جنگی بر سر قیمت نفت وجود ندارد

یک اقتصاددان: جنگی بر سر قیمت نفت وجود ندارد

رعد توایج، کارشناس امور اقتصادی، وقوع جنگ جدید بر سر قیمت نفت بین عربستان و امارات و روسیه را رد کرد و بر اهمیت استفاده‌ی عراق از این فرصت برای سرمایه‌گذاری در منابع نفتی خود تأکید کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری ملی عراق (نینا)، توایج گفت: «این ز طریق شرایطی که اوپک+ پشت سر گذاشت، یعنی هماهنگی بین تولیدکنندگان نفت از اعضای اوپک گرفته تا تولیدکنندگان نفتی غیراوپک برای هماهنگی حجم تولید و تأثیر آن در بازار در زمینه‌ی قیمت‌ها ممکن شد». این هماهنگی در دوره‌ی قبل از توافق نهایی کاهش حجم تولید را در پی داشته‌است که منجر به افزایش قیمت نفت و رسیدن به 76 دلار شد. همچنان، عدم دستیابی روسیه و عربستان به توافق منجر به کاهش قیمت نفت به 20 دلار شده‌است.
وی افزود: این تصویر تلخ از پایین بودن قیمت نفت هنوز در مقابل همه‌ی تولیدکنندگان نفت وجود دارد که در اکثر موارد هزینه‌ی تولید یک بشکه را پوشش نمی‌دهد. بنابراین، این آگاهی از اهمیت هماهنگی در تولید فرآیندی است که بر ثبات قیمت نفت تأثیر می‌گذارد و نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی همه‌ی کشورهای تولیدکننده است. اختلاف اخیر عربستان سعودی و امارات درمورد افزایش حجم تولید تقریباً در حال از بین رفتن است، اما اختلافات روسیه و عربستان سعودی ادامه دارد؛ به‌دلیل حجم کم تولید امارات و اختلافات سیاسی.
توایج وقوع جنگ بر سر قیمت جدید را رد کرد و تنها در برخی از جنبه‌ها به دلیل کسری تقاضا، اندکی افت قیمت نفت رخ می‌دهد، و اینکه قیمت‌های نفت به‌ویژه با نزدیک شدن به فصل زمستان در حال افزایش است. تأکید کرد که عراق باید از این فرصت برای سرمایه‌گذاری در منابع نفتی خود استفاده کند.
توایج تأکید کرد که تأسیس شرکت ملی نفت عراق گامی در مسیر درست در جهت به حداکثر رساندن منابع، کاهش هزینه‌ی استخراج آن و جایگزینی شرکت‌های بین‌المللی نفت است و خاطرنشان کرد که افزایش چشمگیر قیمت نفت به فراوانی مالی لازم برای پر کردن کسری بودجه‌ی عمومی برای سال‌های 2020-2021 کمک می‌‌کند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید