اقتصادی و تجاری

لبنان قرارداد واردات یک میلیون تن سوخت از عراق را امضا کرد

لبنان قرارداد واردات یک میلیون تن سوخت از عراق را امضا کرد

در مراسمی با حضور «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، توافق عراق و لبنان برای فروش سالانه یک میلیون تُن نفت سنگین (مازوت) به لبنان امضا شد.

به گزارش عراق یار و براساس بیانیه رسمی دفتر نخست وزیر عراق، این توافق‌نامه را «علی عبدالامیر علاوی»، وزیر دارایی عراق، ازجانب این کشور و «ریمون غجر»، وزیر انرژی و منابع آبی لبنان در بغداد امضا کردند.
به موجب این توافق که پیش‌تر به تصویب هیئت دولت عراق رسیده بغداد سالانه یک میلیون تُن مازوت به لبنان می‌فروشد و درآمد آن به صورت لیره لبنان در بانک‌های این کشور ذخیره می‌شود و در ازای آن از لبنان کالا و خدمات دریافت می‌کند.
این قرارداد در حالی بسته شده که لبنان به علت مشکلات شدید اقتصادی با کمبود سوخت برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خود مواجه است.
مقامات لبنانی تأکید کرده‌اند که انتظار می‌رود صادرات این حجم از سوخت به مدت دست‌کم 7 ماه تولید برق لبنان را به ثبات رساند.

پیش از این هیئت دولت عراق در جلسه ای در ماه ژوئن کمک نفتی به لبنان و افزایش آن از 500 هزار تن به یک میلیون تن را تصویب کرده بود.
مقامات لبنانی تأکید کرده‌اند که انتظار می‌رود سوخت عراق از اول اوت آینده به لبنان ارسال شود و مستقیما به نیروگاه‌های تولید برق برود و به مدت دست‌کم 7 ماه تولید برق لبنان را به ثبات رساند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید