اقتصادی و تجاری

مشاور نخست وزیر: تعداد متقاضیان پروژه «دری» به 9 میلیون نفر رسیده است

مشاور نخست وزیر: تعداد متقاضیان پروژه «دری» به 9 میلیون نفر رسیده است

صباح عبداللطیف، مشاور نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که تعداد متقاضیان پروژه دری که برای حل بحران مسکن در این کشور راه‌اندازی شده‌است، به حدود نه میلیون نفر رسید که از این میان نیم میلیون نفر شرایط ثبت‌نام را به‌طور کامل دارند.

به گزارش عراق یار  به نقل از خبرگزاری رسمی عراق، وی گفت: «کشور برای حل بحران به 3 میلیون واحد مسکونی نیاز دارد و این طرح 550،000 قطعه زمین را تنها به‌منظور کاهش بحران پوشش می‌دهد».
وی تأکید کرد که پروژه دری به مدت سه هفته برای شهروندان باز خواهد بود و توضیح داد که این طرح اصل امتیاز در اعطای زمین را اتخاذ می‌کند، زیرا این امتیازها با توجه به اطلاعات ارائه‌شده توسط متقاضی محاسبه می‌شود. مانند بیوه بودن، خانواده‌ی شهید بودن یا قرارگیری تحت پوشش رفاه اجتماعی و برخی گروه‌ها، از جمله متخصصان رسانه‌ها و ورزشکاران، مشروط بر این که وی قبلاً مسکن یا قطعه‌ی زمین نداشته باشد.
عبداللطیف درمورد اعطای وام به زمین‌هایی که ازطریق پروژه‌‌ی دری اعطا می‌شود، اظهار داشت: «بانک مرکزی سقف وام‌های اعطایی مسکن را دو تریلیون دینار افزایش داده‌است و استفاده از وام‌ها بر دو مرکز دولتی متمرکز خواهد شد؛ یعنی صندوق مسکن، که نخست‌وزیر در سفر خود جهت افزایش و اعطای وام بدون بهره آن را تأسیس کرد و دومی، خروجی بانک املاک است.
عبداللطیف افزود: «سقف مالی بانک املاک در اعطای وام به 150 میلیون می‌رسد، درحالی‌که سقف مالی صندوق مسکن 75 میلیون و سود آن برای 20 سال صفر است». 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید